Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KLAKIER

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1982
 • Premiera:
  1983. 10. 17
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2507 m, 88 min

  Lokacje: Kłodzko. Łódź (pałac Roberta Schweikerta przy ul. Piotrkowskiej 262/264).

Fred, młody energiczny impresario, który prowadził dotąd imprezy nocne, wyrusza na czele trupy teatralnej do jednej z sudeckich miejscowości. W skład zespołu wchodzą: Gertruda, sławna niegdyś gwiazda sceny, dziś zbliżająca się do dziewięćdziesiątki, jej partner - niemłody również Gustawek, młode małżeństwo Pola i Jerzyk, który u boku wiekowej aktorki gra amantów, inspicjent Bobojajne i pielęgniarka Marysia, która opiekuje się Gertrudą. Prowadzący dotąd grupę niejaki pan Stasinek, doświadczony organizator widowni, nagle ją opuścił - znak, że impreza jest już całkowicie wyeksploatowana.
Fred z pewną trudnością przystosowuje się do nowych warunków pracy. Po pierwszych potknięciach wpada jednak na właściwy trop - w małomiasteczkowym hotelu gotuje gwieździe entuzjastyczne powitanie. Prawda o "nieustającym" powodzeniu Gertrudy szybko ujawnia się - na pierwszy spektakl przychodzi garstka widzów. Gdy spektakl się kończy, cały zespół ciasnym kręgiem otacza swoją gwiazdę i oklaskując długotrwale jej występ stara się stworzyć wrażenie kolejnego odniesionego przez nią sukcesu. Po odprowadzeniu Gertrudy do jej apartamentu aktorzy spotykają się w hotelowej restauracji.
W recepcji Fred spotyka swojego kolegę z branży. Ten - znając stosunki Freda - pokazuje mu duet striptizerek i, w zamian za umożliwienie dziewczętom występów w stolicy, oferuje mu swoją pomoc w zorganizowaniu przynoszącego zyski tournee Gertrudy i jej trupy. Początkowo Fred odmawia, ale naciskany przez rozgoryczonych aktorów, którzy zarzucają mu nieudolność w zorganizowaniu widowni, przystaje na propozycję kolegi.
Dzień następny jest dniem imienin Gertrudy. Zaopatrzony w paczuszkę ciastek Gustawek mija w drzwiach hotelu Freda. Impresario z kolegą odwiedzają kasę teatru, gdzie spotykają kolporterów zwracających bloczki z pozostałymi biletami. W rozmowie ze wspólnikiem Fred wskazuje na krytyczny stan zdrowia Gertrudy - wieczorny spektakl może nie dotrwać do końca. Kolega nadmienia, że wraz z tym przedstawieniem może zakończyć się wielki etap sceny narodowej. Reklama skutkuje - niechętni dotąd kolporterzy wręcz wydzierają sobie bloczki z biletami.
Zgromadzeni w apartamencie Gertrudy członkowie zespołu niepokoją się nieobecnością Freda. Stwierdziwszy w jego pokoju brak rzeczy osobistych, nabierają przekonania, że zrejterował. Odzywają się skrywane animozje i lęk przed niepewną przyszłością. Kłopotliwą sytuację przerywa pojawienie się impreseria z naręczem róż... Stara gwiazda niespodziewanie postanawia wycofać się z dalszych występów, chce niezwłocznie zakończyć karierę sceniczną. Na to oświadczenie Fred wybiega z hotelu, by po chwili wrócić z pustym bloczkiem po sprzedanych biletach. Ten argument przywraca Gertrudzie wiarę w swe siły, czuje się znów potrzebna, oczekiwana przez wielbicieli. Nie ukrywa też przed Fredem, który zyskał jej zaufanie, co myśli o - nieszczerych wobec niej i zawistnych, choć żyjących jej kosztem - kolegach.
W restauracji, w obecności kasjerki z teatru i kolegi, Fred ustala z Gustawkiem wysokość swego procentu od honorariów. Stary aktor, oburzony rozmiarami żądanego przezeń haraczu, opuszcza lokal. Wkrótce jednak, zrozumiawszy swoją sytuację, skruszony dołącza do towarzystwa oblewającego szampanem sukces.
Podział honorariów budzi wśród aktorów coraz silniejsze emocje. Pola postanawia rozmówić się w tej sprawie z Fredem. Do pokoju impresaria schodzą się także pozostali członkowie zespołu. Na ich oczach Fred telefonicznie ustala trasę tournee, która będzie jednocześnie powrotem Gertrudy na największe sceny kraju. Z fragmentów wypowiedzi Pola domyśla się, jakim sposobem Fredowi udało się sprzedać komplet miejsc na widowni. Idzie do Gertrudy, a gdy stara aktorka doprowadza ją do irytacji, wyjawia jej całą prawdę.
Wieczorny spektakl, mimo chwilowych niedyspozycji zmęczonej występem Gertrudy, kończy się ogromnym sukcesem. Rozentuzjazmowana publiczność odśpiewuje na cześć artystki "dwieście lat"!
W drodze do Kalisza, pierwszego etapu nowego tournee trupy, Fred, nie usłyszawszy odpowiedzi Gertrudy na jego pytanie, zatrzymuje samochód. Cała ekipa bezradnie pochyla się nad twarzą zmarłej aktorki...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.10.11 00:21:26
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor