Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZWIĘZŁA KRONIKA CZASU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015

Impresja filmowa inspirowana Otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, przywołująca zarówno najważniejsze słowa, które padły podczas uroczystości 19 września 2014 roku, jak i ducha tego niezwykłego teatru. Ducha Szekspira, Hamleta i tajemnicy, ducha sięgającej XVII wieku historii teatru i angielskich aktorów występujących w tym miejscu, a może i ducha szaleństwa, o które posądzany był w początkach starań o odbudowę teatru elżbietańskiego w Gdańsku profesor Jerzy Limon. Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - siedziba teatru, współczesna katedra sztuki, oryginalna i niepokojąca bryła, która nadaje miastu nową tożsamość - zachwycił Andrzeja Wajdę tak bardzo, że wybitny reżyser postanowił obsadzić go w głównej roli swojego filmu.
Zaprojektowany przez włoskiego architekta profesora Renato Rizzi teatr jest mocno zakorzeniony w gdańskiej ziemi – w jej historii, w idei wolności, ale i w cierpieniu, które do tej wolności doprowadziło. Swoim ciemnym kolorem symbolicznie czerpie z materialności ziemi energię, by unieść dwa ogromne skrzydła otwieranego dachu i sięgnąć nieba, realizując wspaniałą ideę; łącząc przeszłość z teraźniejszością, tradycję z nowoczesnością, materię z metafizyką – z których rodzi się sztuka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 07:22:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency