Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KROJANTY CHARGE

 • Tytuł polski: BITWA POD KROJANTAMI
 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Chiny, Francja, Polska
 • Rok produkcji:
  2015
 • Barwny, 12 min

  Film zrealizowany w technologii 3D.

  Okres zdjęciowy 03 - 08 listopada 2014.
  Lokacje: Zaborów k. Leszna.

Jest 1 września 1939 roku. Wojska niemieckie nacierają na całej linii. W polskim sztabie powstaje plan przeprowadzenia czołowego kontruderzenia na pozycje niemieckie. Płk Kazimierz Mastalerz uznaje jednak rozkaz za niemożliwy do wykonania. Mimo sprzeciwu podwładnych rozkazuje ryzykowne podejście oddziału na tyły wojsk niemieckich i zaskakującą szarżę. Dwa szwadrony 18.Pułku Ułanów Pomorskich w pełnym galopie nacierają na batalion Dywizjonu Piechoty Zmotoryzowanej gen. Heinza Guderiana. Oddziały polskie, wykorzystując zaskoczenie przeciwnika, wpadają miedzy wojska niemieckie. Niemcy jednak porządkują szeregi, dziesiątkując polskich ułanów przy wsparciu wozów pancernych i karabinów maszynowych. Przez propagandę hitlerowską bitwa ta została wykorzystana do stworzenia mitu o polskiej kawalerii romantycznie atakującej czołgi. W praktyce jednak szarża ta odniosła planowany skutek w postaci zablokowania niemieckiej przeprawy przez rzekę Brdę, choć odbyło się to dużym kosztem. Twórcy starają się zerwać z tym mitem prezentując prawdziwy przebieg tamtych wydarzeń.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.10.23 00:37:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency