Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLACY W OCZACH ŚWIATA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 85 min

Film dokumentalny przedstawia sylwetki wybitnych Polaków, których działalność na polu naukowym, politycznym, gospodarczym, społecznym czy artystycznym miała w przeszłości i ma współcześnie wpływ na losy świata, a także codzienne życie wszystkich ludzi. Film ma na celu wzrost wartości, jaką jest marka Polska w wymiarze kultury, nauki i biznesu. Unikalna formuła filmu zakładała uzyskanie wypowiedzi wielu znanych, światowego formatu obcokrajowców, z obszaru polityki, nauki, gospodarki, kultury, sztuki czy sportu, którzy dokonają wyboru i przedstawią widzom sylwetki bohaterów filmu. W projekcie wzięli udział m.in. Jego Świątobliwość Dalajlama, Prezydent Barack Obama, była Sekretarz Stanu Madeleine K. Albright, prof. Zbigniew Brzeziński, reżyser Steven Spielberg, Prezydent UEFA Michel Platini. Bohaterami filmu są: papież Jan Paweł II, lider Solidarności Lech Wałęsa oraz emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazał na Zachód informacje o zagładzie Żydów, po wojnie wieloletni wykładowca w Szkole Służby Zagranicznej na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown Jan Karski. Inni to: Jan Czochralski, twórca technologii wytwarzania monokryształów (dzięki której działają m.in. telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp3), pionier przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz, wybitny logik Alfred Tarski, biochemik, odkrywca witamin Kazimierz Funk, chemiczka Stephanie Kwolek - szefowa zespołu odpowiedzialnego za wynalezienie polimeru, z którego wytwarzany jest kevlar, oraz inżynier Mieczysław Bekker, jeden z konstruktorów pojazdu kołowego LRV, używanego przez astronautów programu Apollo do przemieszczania się po powierzchni Księżyca. Bohaterami dokumentu są również m.in.: pionier w budownictwie mostów wiszących inżynier Rudolf Modrzejewski - który zaprojektował m.in. słynny San Francisco-Oakland Bay Bridge; inżynier drogowy i kolejowy Ernest Malinowski - który pracował w Peru i Ekwadorze i który był projektantem oraz budowniczym Centralnej Kolei Transandyjskiej, a także twórca jednego z pierwszych walkie-talkie inżynier Henryk Magnuski. Wśród wymienianych, znanych na całym świecie artystów znaleźli się rzeźbiarz Igor Mitoraj, kompozytorzy Fryderyk Chopin i Krzysztof Penderecki, operator filmowy Janusz Kamiński.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:45:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor