Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ARKADY FIEDLER. CZŁOWIEK BEZ PASZPORTU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 25 min

Wiosną 1939 roku Arkady Fiedler wyruszył na kolejną wyprawę, nie wiedział, że powróci z niej dopiero po dziewięciu trudnych latach. Wybuch II wojny światowej zastał go na wyspie Thaiti położonej w Gujanie Francuskiej. Jako powstaniec wielkopolski i porucznik rezerwy natychmiast popłynął do Francji, gdzie formowało się Wojsko Polskie. Film opowiada o nieznanych zdarzeniach z życia pisarza i podróżnika, które miały miejsce podczas wojny oraz po powrocie do odmienionej już Ojczyzny.
Pół roku po przyjeździe pisarza do Polski wraz żoną Włoszką i synami urodzonymi w Londynie Jerzy Putrament, prezes Związku Literatów Polskich, ogłosił socrealizm jedynym obowiązującym kierunkiem w sztuce. Twórczość Arkadego Fiedlera nie mieściła się w tej estetyce. "Dywizjon 303" trafił na PRL - owski indeks i wycofano go z bibliotek. Pisarz nie mógł wydawać książek. Zakazano mu również kolejnych podróży. Pisarz i podróżnik nie miał z czego żyć. Film "Arkady Fiedler - człowiek bez paszportu" opowiada o nieznanych faktach z życia pisarza w tych mrocznych czasach. Opowiada również o genezie powstania jedynych trzech powieści fabularnych dla młodzieży "Mały Bizon", "Orinoko" i "Wyspa Robinsona".
Arkady Fiedler odbył w swoim życiu około trzydziestu wypraw i podróży. Napisał trzydzieści dwie książki, które ukazały się w dwudziestu trzech językach w przeszło dziesięciomilionowym nakładzie. Za swoją twórczość literacką wielokrotnie był nagradzany. Być może najważniejszym wyróżnieniem był "Order Uśmiechu" przyznany przez dzieci. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:29:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych