Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAMIĘĆ KAMIENI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 20 min

Film opowiada o życiu Alicji Klimaszewskiej, urodzonej w 1936 roku w Wilnie. Po zakończeniu II wojny światowej ukończyła tamtejszy Instytut Nauczycielski i Instytut Pedagogiczny. Następnie podjęła pracę nauczycielki w Technikum Rolniczym i uczyła języka polskiego w polskiej szkole podstawowej w Wilnie. Z powodu propagandy sowieckiej zrezygnowała z posady. W 1990 roku została prezesem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, który zajmuje się konserwacją zabytkowych nagrobków na polskim cmentarzu narodowym, położonym w dzielnicy Rossa w Wilnie. Cmentarz na Rossie założono w 1769 roku, spoczywają tam m.in. polscy żołnierze polegli w bojach 1919, 1920, 1939 i 1944, a także znane postaci polskiej historii, jak: matka marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z sercem syna, ponadto siostra, brat i pierwsza żona Piłsudskiego, a także Euzebiusz Słowacki, polski teoretyk i historyk literatury, tłumacz, dramatopisarz, ojciec Juliusza Słowackiego, August Becu, polski lekarz, ojczym Juliusza Słowackiego, Joachim Lelewel, polski historyk, działacz polityczny, profesor oraz wiele innych osób zasłużonych dla Polski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:49:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor