Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WENECJA

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2010
 • Premiera:
  2015. 12. 25
 • Barwny, 3 odcinki x 46 min

  Emisja: 25 - 26 grudnia 2015.

Odcinek 1: Bohaterem jest 11 - letni Marek, który żyje marzeniami o wspaniałej podróży do Wenecji. Rodzice: Joanna i Roman oraz straszy brat Wiktor byli już we Włoszech kilkakrotnie, a jego stale pomijają w podróżnych planach. Chłopak uczy się w szkole katolickiej z internatem, praktycznie nikt go nie odwiedza. On wciąż wierzy, że pewnego dnia w końcu zobaczy Wenecję. Pisze karteczki z życzeniami do Boga, nauczył się na pamięć nazw wszystkich placów, ulic i kościołów w tym mieście. Wkrótce okazuje się, że to lato ma jednak spędzić w majątku ciotki Weroniki, siostry matki. Chłopak przeżywa kolejny zawód, nie tak wyobrażał sobie wakacje. Zrozpaczony biegnie za matką, która wyjeżdża od ciotki jeszcze przed końcem rodzinnego obiadu. Towarzyszkami zabaw Marka na wsi są Frosia, nowa pomoc domowa oraz Zuzia, której ojciec jest w wojsku. W armii służy także Roman. W pobliżu majątku stacjonują żołnierze, a dzieciaki dla zabicia czasu obserwują ich z daleka. Wiele się mówi o nadchodzącej wojnie, której wszyscy się obawiają. Sytuacja zmienia się gwałtownie. W radiu słychać komunikat o wybuchu wojny. Mężczyźni ruszają na front. Do majątku zjeżdża reszta rodziny.
Odcinek 2: Trwa wojna. Rodzina nadal przebywa w majątku ciotki Weroniki, gdzie wszyscy mogą się czuć w miarę bezpiecznie. Marek tęskni za walczącym na froncie ojcem oraz matką, która wyjechała nagle. Nie przestaje marzyć o podróży do Wenecji, chciałby jak najszybciej opuścić dom ciotki. Siły i odwagi dodaje mu przyjaźń z Frosią. Wkrótce nowe tragiczne okoliczności pogłębiają smutek i przygnębienie Marka. Wraz z innymi doświadcza okrucieństwa wojny. Dzieci przeżywają śmierć swego rówieśnika i towarzysza zabaw, Żyda Naumka, zastrzelonego przez niemieckiego oficera. Po ulewnym deszczu dom ciotki Weroniki zalewa woda. Marek wraz z przyjaciółmi buduje w piwnicy małą Wenecję, razem zamykają się w swoim wyimaginowanym świecie, z dala od wojennej zawieruchy, gdzie z pozoru panuje spokój. Dzieci pływają gondolą i organizują muzyczne koncerty na placu św. Marka.
Odcinek 3: Życie na wsi toczy się spokojnie. Wyimaginowana Wenecja w piwnicy domu ciotki Weroniki pozwala Markowi, Zuzi i Frosi przetrwać wojnę. Ale nie tylko dzieci szukają tu zapomnienia, strach przed śmiercią i cierpieniem zagłuszają tu także dorośli, choć na chwilę odrywając się od najgorszych myśli. Trwa więc "wenecki" karnawał, odbywają się przejażdżki gondolą, są też tańce i najlepsze wino. Ich lepszy świat burzy wizyta niemieckiego oficera, tworzącego wojenną kronikę i pracującego dla Ministerstwa Propagandy Rzeszy. W tym z pozoru leniwym i cichym miejscu wyczuwa się niepokój i wojenne zagrożenie zresztą nie po raz pierwszy. Do majątku docierają wieści o Niemcach, którzy panoszą się w całej Warszawie. Tam nie ma już normalnego życia. Tymczasem na wsi Wiktor ukrywa pistolet, który ma mu posłużyć do wykonania wyroku na kapusiu Zarubie, kolaborującym z Niemcami. Jego sekret odkrywa Marek i od tej pory śledzi poczynania starszego brata. Ostatecznie będzie musiał przyjść mu z pomocą. Kolejnym wydarzeniem, które wstrząsa rodziną jest śmierć ciotki Weroniki. Ginie od kuli wroga na łące. Marek po raz kolejny z nienawiścią myśli o majątku ciotki. Nigdy nie chciał tu być, a teraz jeszcze bardziej pragnie stąd wyjechać. Mijają lata. Nadchodzi zima 1945 roku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SEZON W WENECJI
Opowiadanie
AutorWłodzimierz Odojewski

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 2010
  Film fabularny / Jan Jakub Kolski
2024.03.01 00:33:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.