Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOCARZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny, 52 min

Film "Mocarz" to dokumentalna opowieść o Danielu Czapiewskim, który całe swoje życie podporządkował popularyzowaniu polskiej historii XIX i XX wieku zapisanej w drewnie. W Szymbarku, w którym mieszkał i prowadził tartak, pobudował Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Sprowadził do niego syberyjski "dom Polskiego Zesłańca" z 1864 roku, "dom Kaszuba Trapera" z Kanady, zagrodę Powstańca Listopadowego z polskiej enklawy w Turcji - Adampola. Kolekcję historyczną uzupełnił domem postawionym "do góry nogami". Oprócz oryginalnych, drewnianych domów postawił na terenie swojego Centrum pociąg, jakim wywożeni byli zesłańcy na Sybir. Jest też bunkier tajnej organizacji "Gryf Pomorski", która zasłynęła m.in. z próby zamachu na Adolfa Hitlera w czasie II Wojny Światowej. Każdego roku do Szymbarka przyjeżdżają tłumy turystów: są rodziny z dziećmi, młodzież szkolna, ludzie starsi. Spacerują, wchodzą do drewnianych chat, podziwiają tablice i zdjęcia. Poznają w niecodzienny sposób zawiłe losy polskiej historii. W regionie (od Chojnic po Wejherowo) Daniela Czapiewskiego znali wszyscy. Żeby trafić do Szymbarka wystarczyło zapytać o tego od domów. Nie było osoby, która nie pokazałaby drogi. Daniel Czapiewski żył tylko 45 lat. Film "Mocarz" przybliża jego ducha. Pokazuje historię Daniela zapisaną w każdej szymbarskiej pamiątce, najbardziej zaś w ludzkiej pamięci. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:10:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych