Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ADOPCJA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1983
 • Premiera:
  1984. 09. 04
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Dramat
 • Barwny, 2 części x ok. 50 min

Dwuczęściowy film telewizyjny poruszający jeden z najboleśniejszych problemów społecznych - los dzieci opuszczonych przez własne rodziny, bitych i dręczonych przez wyrodne matki i ojców pijaków. Instytucjonalna opieka państwa zapewnia im spokojną egzystencję do chwili osiągnięcia pełnoletności, ale nie zastępuje domu rodzinnego. Problem jest znany od dawna i trudno tu dodać coś odkrywczego. Aby uniknąć stereotypu, twórcy filmu spróbowali więc ukazać zagadnienie od strony kuratorki sądu dla nieletnich, starającej się o rodziny zastępcze dla swoich podopiecznych, tytułowych bohaterów każdej z części: Ani i Krzysia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

ANIA (1)

 • Nowela
 • 50 min

Elżbieta (w tej roli Jolanta Zykun) jest tłumaczką z zawodu i pedagogiem z powołania. W tym zapewne tkwi tajemnica poświęcenia i determinacji, z jaką walczy o poprawę losów dzieci, znosi liczne upokorzenia, a nawet naraża się na zemstę tych, których doprowadziła przed oblicze sądu. W filmie zawarto też liczne obserwacje dotyczące rodziców zastępczych, motywów i kryteriów, jakimi się kierują, podejmując decyzję o adopcji, i zmian, jakie pojawienie się dziecka wnosi w ich dotychczasowe życie. Działania pani kurator nie zawsze jednak przynoszą oczekiwane rezultaty. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

KRZYŚ (2)

 • Nowela
 • 51 min

Elżbieta, odnosząca spore sukcesy zawodowe tłumaczka, pracuje społecznie jako kurator sądowy dla nieletnich. Ze szczególnym poświęceniem zajmuje się sprawami dzieci przebywających w sierocińcach. Jej mali podopieczni rzadko są sierotami naturalnymi, najczęściej mają oboje rodziców, tyle że nie interesujących się w ogóle losem swojego potomstwa, a jednocześnie odmawiających zrzeczenia się praw rodzicielskich. Z tego powodu ich dzieci, utraciwszy bliskich, nie mają także szans na zaadoptowanie ich przez rodzinę zastępczą. Tak było w przypadku Ani, bohaterki pierwszej części filmu. Równie trudno jest, choć z innego powodu, znaleźć nowy dom dla Krzysia. Chłopiec jest kaleką, wymaga kosztownej operacji i żmudnej rehabilitacji. Kolejni kandydaci na jego rodziców wycofują się zniechęceni czekającymi ich obowiązkami. Wreszcie Elżbieta, nie mogąc znaleźć nikogo odpowiedniego i nie chcąc, by chłopiec dłużej czekał na niezbędne leczenie, podejmuje decyzję, która odmieni całe jej dotychczasowe życie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 05:42:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman