Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAZIMIERZ. UNICESTWIONA IDYLLA

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2015
 • Barwny + czarno-biały, 40 min

Opowieść o socjologiczno – kulturowym fenomenie magicznego Kazimierza, jego Kazimierskiej Kolonii Artystycznej przetrwałej zawieruchy I i II wojny światowej, zmieniających się systemów politycznych. Film jest opowieścią o miasteczku, w którym symbiotyczna chrześcijańsko–żydowska aura zaistniała jak nigdzie indziej na ziemiach polskich i trwała przez lata aż do II wojny światowej, a pozostała już tylko we wspomnieniach i literaturze. Film ten powstaje z okazji niechlubnych, tragicznych dla Europy i Świata historycznych rocznic: 100-lecia i 75-lecia wybuchu I i II wojny światowej. Film zaprezentuje historię symbiotycznego, idyllicznego, miasteczka w międzywojniu zwanym przez ludność żydowską swoim sztetł, unicestwionym przez hitlerowską zagładę II wojny światowej.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2016
  Houston (WorldFest-Houston International Film Festival)-Gold Remi
 • 2019
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-III Nagroda
  w kategorii: Filmy ukazujące losy Polaków żydowskiego pochodzenia
2022.05.21 06:13:23
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych