Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PODRÓŻ NAD MORZE

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1983
 • Premiera:
  1989. 11. 15
 • Barwny, 50 min

  Lokacje: Wrocław.

Akcja filmu rozgrywa się we Wrocławiu. Bohaterem tej wzruszającej historii jest czternastoletni Roman Nowak, który zostaje sierotą. Choć matka wychowywała go samotnie, zapewniła mu ciepły, szczęśliwy dom. Po jej śmierci chłopiec dowiaduje się, że ma jeszcze ojca. Nazywa się on Jan Galik, jest znanym artystą malarzem i mieszka w Krakowie. Wcześniej nie wiedział o jego istnieniu. Sądził, że ojciec nie żyje. Teraz ma szansę go zobaczyć i porozmawiać z nim. Odbywa się właśnie wystawa jego prac we Wrocławiu. Ale Romek przeżywa kolejne bolesne rozczarowanie.
Krystyna Nowak i Jan rozstali się, zanim dziecko przyszło na świat. Ojciec nie wiedział, że ma syna. Przez 14 lat matka chłopca utrzymywała to przed nim w tajemnicy. Dopiero po jej śmierci prawda wyszła na jaw. Wiadomość z sądu spada na Jana, jak grom z jasnego nieba. Właśnie niedawno ożenił się, ma młodą żonę, mieszka z nią w ciasnym mieszkaniu. O wprowadzeniu się dorastającego syna pod wspólny dach nie ma mowy. Jan Galik będzie jedynie płacić na jego utrzymanie, aż do osiągnięcia pełnoletności przez chłopca. Sprawy widzenia ma ostatecznie ustalić sąd opiekuńczy. Sądowe pismo czyta również Romek. Jedyna bliska mu osoba wyrzeka się go, chłopiec czuje się niepotrzebny i odtrącony. Ciotka i wuj też nie chcieli przyjąć go do siebie, zasłaniając się złymi warunkami mieszkaniowymi. Przecież sami ledwo mogą się pomieścić z dwojgiem dzieci w niewielkim M2.
We wrocławskim pogotowiu opiekuńczym Romek ma przyjaciela, Zygmunta. Jeszcze jedną bratnią duszą jest ciepła i wrażliwa wychowawczyni, Irena, która sama również wychowywała się w domu dziecka i rozumie swoich podopiecznych. To ona rozmawia z ojcem Romka i rozbudza w synu nadzieję, że może spędzić z nim wakacje. Aby jednak marzenie o podróży nad morze się spełniło, chłopiec musi przejść do następnej klasy.
Ale Romek ma poważne braki. Po śmierci matki, zmianie szkoły i środowiska bardzo opuścił się w nauce. Największe zaległości ma z matematyki, choć w poprzedniej szkole dostawał dobre oceny. Czy surowa matematyczka zdobędzie się na odrobinę wyrozumiałości i da chłopcu jeszcze jedną szansę? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.05.20 00:23:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor