Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZALEŃSTWA PANNY EWY

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1983
 • Premiera:
  1985. 10. 20
 • Gatunek:
  Film przygodowy, Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 3 odcinki x ok. 50 min

  Emisja: 20 października - 3 listopada 1985.

Serial w stylu retro, przywołujący barwne lata 30., zrealizowany według powieści Kornela Makuszyńskiego. Książka powstała w 1940 r. i była swoistym głosem w obronie wartości utraconych. Zresztą z całej twórczości tego pisarza emanuje pogodna afirmacja życia i fascynacja urokiem "bezgrzesznych lat" dziecięcych i młodzieńczych. Szczególny klimat wykreowanego przez niego świata - idealistycznego, utopijnego, ale nasyconego liryzmem i humorem - od dawna zachęcał reżyserów do ekranizacji jego utworów ("O dwóch takich co ukradli księżyc", "Szatan z siódmej klasy", "Awantura o Basię", animowane "Przygody Koziołka Matołka" i inne). Reżyser Kazimierz Tarnas, także zauroczony aurą pisarstwa Makuszyńskiego, wziął również na warsztat "Pannę z mokrą głową" i ostatnio "Awanturę o Basię". Odtwórczynię roli tytułowej wybrał drogą konkursu spośród przeszło 300 dziewcząt, które zgłosiły się na eliminacje ("z konkursu" był również jej nieodłączny towarzysz, pokraczny Rolmops, kundel "z piekła rodem"). Dorota Grzelak, wtedy świeżo upieczona licealistka, swoim osobistym urokiem przydała wiarygodności filmowej Ewie, rezolutnej pannicy ciągle wściubiającej nos w nie swoje sprawy, trochę zwariowanej, odrobinę naiwnej, która swoim uśmiechem, serdecznością i niewzruszoną wiarą w zwycięstwo dobra zmienia życie ludzi wokół siebie. Zgorzkniałym przywraca radość, biedaków ratuje przed nędzą, kojarzy nieszczęśliwie zakochanych.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZALEŃSTWA PANNY EWY
Powieść
AutorKornel Makuszyński

Patrz także:
schowaj

PIESKIE ŻYCIE (1)

 • Odcinek serialu
 • Premiera:
  1985. 10. 13
 • 50 min

Ewa, córka sławnego, lecz niezbyt zamożnego mikrobiologa, trafia pod opiekę państwa Szymbartów. Ojciec, pełen poświęcenia lekarz, wyjeżdża bowiem do Chin, by walczyć z rozprzestrzeniającą się tam epidemią cholery. Pani Szymbartowa, osoba skąpa i wścibska, tyranizuje męża i córkę. Nie wierzy "w lekarzy" i osiągnięcia medycyny, sama leczy anemiczną dziewczynkę, uciekając się do guseł i zabobonów. Ewa nie może się z tym pogodzić. Postanawia interweniować i zrobi wszystko, by chora na płuca Zosia mogła odbyć kurację w sanatorium w Otwocku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

W JASKINI POTWORA (2)

 • Odcinek serialu
 • 55 min

Anonimowy dobroczyńca opłaca pobyt Zosi Szymbartówny w sanatorium w Otwocku. Ewa przysięga, że o niczym nie ma pojęcia, ale państwo Szymbartowie są przekonani, że ich podopieczna maczała w tym palce. Atmosfera robi się nieznośna, Ewa przenosi się do domu nieco zwariowanego malarza Jerzego Zawidzkiego i jego dobrej, wyrozumiałej matki. Bystrym okiem obserwuje sytuację i domyśla się, że gospodarze mają poważne problemy finansowe. Zawidzkich gnębi pan Mudrowicz, bardzo bogaty i bezwzględny człowiek. Swoim zwyczajem dziewczynka próbuje zaradzić złu, choć trochę obawia się spotkania ze zgorzkniałym odludkiem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

MUR GRANICZNY (3)

 • Odcinek serialu
 • 52 min

Jerzy Zawidzki maluje portret Ewy. Szalona dziewczyna z równie zwariowanym młodym malarzem niechcący wybijają szybę sąsiadom. Staje się to wspaniałym pretekstem do zawarcia znajomości z panną Basią o orzechowych oczach, do której nieśmiały młodzieniec wzdychał od dawna. Ewa wpada na pomysł, żeby ożenić Jerzego z Basią. Z właściwą sobie energią przystępuje do kruszenia wszystkich barier dzielących zakochanych.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Obsada aktorska
  Ewa Tyszowska
  doktor Hieronim Tyszowski, ojciec Ewy
  Stanisław Mudrowicz
  Klementyna Zawidzka, matka Jerzego
  malarz Jerzy Zawidzki
  Basia Zawiłowska
  pan Zawiłowski, ojciec Basi
  malarz Rogalik
  Szymbartowa; nazwisko aktorki pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpiła
  Wacław Szymbart
  Zosia Szymbartówna; nazwisko aktorki pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpiła
  Honorcia, służąca Zawidzkich
  "ciocia" Aniela Halicka, gospodyni Tyszowskich; nazwisko aktorki pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpiła
  Paweł, służący Mudrowicza; ; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpił
  profesor matematyki; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpił
  profesor geografii; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpił
  doktor Różański; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpił
  właściciel lombardu; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpił
  właściciel galerii; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpił
  Irka Samborska, koleżanka Ewy; nazwisko aktorki pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpiła
  Julka, koleżanka Ewy; w napisach nazwisko: Jundowska; nazwisko aktorki pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpiła
  Zbyszek Samborski, brat Irki; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpił
  Janek, kolega Ewy; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpił
  Witek, kolega Ewy; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpił
  kobieta na bazarze; nazwisko aktorki pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpiła
  kobieta na bazarze; nazwisko aktorki pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpiła
  mężczyzna na bazarze; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie wystąpił
  mężczyzna tańczący na statku
   
   
   
2020.11.05 00:35:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski