Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAPRZECIW BANKOM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny, 56 min

Film dokumentalny porusza problem tzw. frankowiczów, którzy biorąc kredyty indeksowane do franka lub innej waluty, wpadli w pułapkę rosnącego w szalonym tempie zadłużenia wobec banków. 700 tysięcy ludzi wraz z rodzinami stanęło w obliczu katastrofy utraty całego swojego majątku, gdyż mimo spłacanych przez wiele lat niebotycznie rosnących rat i odsetek, kwota kredytu do spłaty nie tylko nie pomniejsza się, ale znacząco wzrasta.
W filmie wypowiadają się 23 osoby. Część z nich to kredytobiorcy, opowiadający o pułapce, w jaką wpadli, o spłacanych wielkich pieniądzach, o procesach, licytacjach, komornikach i walce z żądaniami banków. Wśród wypowiadających się są również eksperci analizujący sytuację i próbujący znaleźć wyjście z impasu. Bo sprawa dotyczy nie tylko straceńczego losu "kredytowych dłużników", ale także losu kraju, gdzie ogromna część społeczeństwa, zamiast zasilać budżet państwa, wydaje wszystkie pieniądze na spłatę długów, wynikających nie z zaniechania spłat, a ze zmiany kursu waluty, do której ich kredyt waloryzowano.
Realizowany ponad rok film pokazuje narodziny ruchu sprzeciwu wobec działań banków jak organizacja Stop Bankowemu Bezprawiu łącząca rzesze "frankowiczów". Pierwsza manifestacja w lutym 2015 r. uświadomiła tysiącom jej uczestników i setkom tysięcy obserwatorów, że nie są samotni i bezbronni. Dalsze manifestacje i działania w znacznej mierze wpłynęły na wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych, ewidentnie zmuszając polityków do zajęcia się problemem. Film kończy się w momencie, kiedy prezydent spełnia swą obietnicę wyborczą i zgłasza projekt ustawy w tej kwestii do sejmu. Przed kredytobiorcami jeszcze dalsza walka o kształt i uchwalenie dobrej ustawy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 05:31:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego