Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSKAR KOLBERG. ŻYCIE I PASJA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2015
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 44 min

Dokument biograficzny o życiu znanego etnografa i muzyka - Oskara Kolberga. O biografii badacza polskiego folkloru XIX wieku mówią współcześni etnografowie, muzykolodzy i muzycy m. in. Anna Maria Jopek, Krzesimir Dębski i Witek Broda. Artyści opowiadają historię życia i pasji Kolberga, ale też grają i śpiewają zapisane przez niego pieśni. Właśnie muzyka, od klasycznej przez jazzową i etno, jest istotnym elementem filmu. Po dwustu latach od urodzin Kolberga wiele osób wciąż emocjonuje się i inspiruje spuścizną etnografa. Współcześni wertują jego tomy z tysiącami pieśni ludowych dawnej Rzeczypospolitej. Wykorzystują twórczo do własnych kompozycji, etnodesignu i badań etnograficznych. Czasem te reinterpretacje zaskakują – kolbergowskie "Hula gąski" śpiewają w Senegalu i dworze cesarza Japonii. „Pieśni ludu polskiego” służą nie tylko tradycyjnym wykonawcom, ale też twórcom warszawskiego kabaretu. Film pokazuje tło społeczne i polityczne Polski pod zaborami, miejsca i przyjaciół, z którymi był związany badacz prowadzący wędrowniczy żywot. Dodatkowo, w filmie wyeksponowany jest wątek przyjaźni rodziny Kolberga z Fryderykiem Chopinem oraz elit intelektualnych Warszawy XIX wieku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 06:30:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski