Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEWDZIĘCZNOŚĆ

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1979
 • Premiera:
  1979. 10. 18
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 49 min

  Lokacje: Łódź (była przychodnia i szpital "Palma" przy ul. Rewolucji 1905).

Subtelny, kameralny i poruszający dramat psychologiczny, odsłaniający skomplikowane relacje między matką i dorosłą córką. Ta pierwsza jest silnie sfrustrowana z powodu nie zrealizowanej kariery pianistycznej. Kompleks niespełnienia popycha ją do bezwzględnej dominacji nad córką, ingerowania w jej życie prywatne i najintymniejsze nawet problemy. Przychodzi jednak dzień, kiedy córka dojrzewa do buntu. Postanawia wreszcie zacząć żyć na własną odpowiedzialność i postępować tak, jak dyktują jej rozum i serce. Jej pierwszą naprawdę samodzielną decyzją jest rezygnacja z rozwodu z mężem. Na wieść o tym matka dostaje zawału serca. Podczas pobytu w szpitalu styka się z cierpieniem, śmiercią i tragediami innych ludzi. Jest to punktem wyjścia dla ponownego przemyślenia własnego życia i rewizji dotychczasowej postawy wobec dziecka.
Fabuła "Niewdzięczności" biegnie dwutorowo: wydarzenia aktualne przeplatają się z retrospekcjami. Tak pomyślana narracja sprzyja ukazaniu dwu intrygujących portretów psychologicznych: despotycznej, zawiedzionej w swych ambicjach matki oraz ciepłej, serdecznej córki. Uwagę widza bardziej przykuwa postać tej pierwszej w znakomitej interpretacji Antoniny Gordon-Góreckiej. Za tę rolę aktorka została wyróżniona na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie. Nagrody otrzymali tam również reżyser Zbigniew Kamiński (Złoty Szczupak) i Helena Kowalczykowa, odtwórczyni drugoplanowej postaci Marianny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1980
  Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej)-Złoty Szczupak
  za reżyserię filmu
 • 1980
  Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej)-nagroda jury
  za rolę w filmie; także za rolę w spektaklu "Zegarek"
 • 1980
  Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej)-nagroda jury
  za rolę drugoplanową
2023.01.18 01:50:21
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor