Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STRACHY

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1979
 • Premiera:
  1979. 12. 09
 • Barwny, 4 odcinki x ok. 70 min

  Lokacje: m.in. Książ, Kłodzko (sala widowiskowa Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji), Wałbrzych (wiadukt kolejowy nad ul. Niepodległości), Szczawno Zdrój, Jedlina, Ciechocinek (Teatr Letni przy ul. Mikołaja Kopernika 3), stacja kolejowa Szklarska Poręba Górna.

Filmowa adaptacja powieści popularnej w XX-leciu międzywojennym pisarki Marii Ukniewskiej (1907-62). Powieść z życia warszawskiego środowiska aktorskiego, odwołuje się do własnych doświadczeń autorki, która w młodości była aktorką i tancerką rewiową.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
STRACHY
Powieść
AutorMaria Ukniewska

Patrz także:
schowaj

 • 1938
  Film fabularny / Eugeniusz Cękalski Karol Szołowski
 • 1983
  Film fabularny / Stanisław Lenartowicz

SZALEJĄCY TEATRZYK (1)

 • Odcinek serialu
 • 62 min

Główną bohaterką jest Teresa Sikorzanka, dziewczyna o bardzo atrakcyjnej powierzchowności, córka szewca, która pragnie zrobić karierę artystyczną. Wiele jej koleżanek wykorzystało dla osiągnięcia tego celu swoje wdzięki i swych wysoko postawionych znajomych, ale Teresa nie chce zostać niczyją utrzymanką. Ma wrodzone poczucie godności, a przede wszystkim szczerze kocha się w znacznie od siebie starszym aktorze Modeckim. Teatrzyk rewiowy, w którym dziewczyna pracuje, prosperuje coraz gorzej, wreszcie kolejna premiera do reszty rujnuje go finansowo. Teresa traci pracę. Przypadkowe spotkanie z Modeckim kończy się pierwszym w jej życiu zbliżeniem z mężczyzną. Wkrótce, wraz ze skleconym naprędce zespołem, wyjeżdża na prowincję.

Varia
pokaż

NA PODBÓJ ŚWIATA (2)

 • Odcinek serialu
 • 71 min

Wsród ogólnego rozgoryczenia całego zespołu występującego w opłakanych warunkach na głębokiej prowincji tylko Teresa nie traci pogody ducha. Wystarcza jej, że znowu tańczy. Rodzą się nowe przyjaźnie - z choreografem Dubenką - niegdyś sławą rosyjskich baletów, i girlsą Linką. Pomaga tej ostatniej w usunięciu zaawansowanej już ciąży, ale zabieg i jego okoliczności pozostawiają w psychice obu dziewczat głęboki uraz. I tak mija czas - zmiany miejscowości, sal teatralnych, hoteli i nowe znajomości. Linka wraca do Warszawy, gdyż odezwał się dawny jej ukochany, który chciał się z nią kiedyś ożenić.

GDZIE OCZY PONIOSĄ (3)

 • Odcinek serialu
 • 77 min

Plajta kolejnego teatrzyku. Teresa, bez pieniędzy, głodna, decyduje się na desperacki krok - idzie z nieznajomym mężczyzną do hotelu. Dubenko zgromadził niedobitki zespołu objazdowego i Teresa znowu występuje. Po śmierci Dubenki - w trakcie jego występu - Teresa wraca do Warszawy. Tu okazuje się, że Linka popełniła samobójstwo. Zmarł też jej ukochany braciszek. Teresa popada w stan depresji, mimo występów w teatrzyku "Złota Kurtyna". Następuje spotkanie z Modeckim.

ZŁOTA KURTYNA (4)

 • Odcinek serialu
 • 74 min

Pomimo wspólnego zamieszkania z Modeckim Teresa nie ma nadziei na rychłe zawarcie z nim małżeństwa. Na scenie "Złotej Kurtyny" wznowiono próby. Teresa ma zadebiutować w "solówce" - w hiszpańskim tańcu. Nie bacząc na los swego debiutu, Teresa publicznie demaskuje dyrektora teatru Fensterglassa, ojca nienarodzonego dziecka przyjaciółki Linki. To jego szantaż doprowadził Linkę do samobójstwa. Odbywa się premiera, która staje się sukcesem Teresy. Ale na tym musi zakończyć się jej kariera na scenie - Teresa jest w ciąży. Dziecko z ukochanym człowiekiem - to jednak największe szczęście.

2024.03.01 02:24:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.