Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAZIMIERZ ORŁOŚ

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 23 min

Film opowiada o pisarzu - Kazimierzu Orłosiu - który zapłacił wysoką cenę za opisywanie prawdy i niezgodę na uległość wobec władz komunistycznych. W tym losie typowym dla twórców chcących w czasach komuny realizować swoje powołanie odbijają się dzieje powojennej polskiej inteligencji. Jej pasje, wątpienia, rozczarowania i bunt. W filmie skupiamy się na pięciu okresach z życia autora. Są to: praca na budowach socjalizmu, gdzie poznaje prawdziwe życie polskiej prowincji, pierwsze próby twórcze i starania o wydanie w kraju powieści opisującej partyjne układy rządzące małymi miasteczkami, praca etatowa w Polskim Radio i w redakcji "Literatury" zakończona kilkunastoletnim zakazem publikacji po wydaniu powieści w Paryżu, po zakazie publikacji praca na budowie, druk nieocenzurowanych tekstów w drugim obiegu w "Zapisie", w wolnej Polsce zaangażowanie w problemy niszczonego przez prywatę środowiska na Mazurach.
Głównym medium filmu jest Kazimierz Orłoś. To on opowiada zdarzenia ze swego życia, które znajdują odbicie w jego twórczości. Ilustrujemy to fragmentami powieści i opowiadań zrealizowanych w formie Teatru Polskiego Radia w zderzeniu z obrazami archiwalnymi dotyczącymi opisywanych czasów. Spotykamy też kilka osób istotnych dla jego losów; kolegę inżyniera z budowy, syna kolportującego "Zapis", sąsiada z Mazur. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2016.10.02 09:21:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman