Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

11 LISTOPADA W PRL-U

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016
  • Barwny + czarno-biały, 45 min

Film dokumentalny o obchodach Święta Niepodległości w PRL - u. Wtedy za udział w manifestacji niepodległościowej można było trafić do więzienia, a interwencje SB lub ZOMO kończyły się niekiedy śmiercią dla manifestujących 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała zwierzchnią władzę wojskową oraz naczelne dowództwo nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu, ale dzień ten ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. Przed wojną święto to obchodzono dwa razy. W latach okupacji za obchodzenie święta groziła kara śmierci. W PRL - u Święto Niepodległości zastąpiono innymi uroczystościami.
W filmie przedstawiono zakazane obchody Święta Niepodległości w Warszawie, Krakowie i Lublinie. Wykorzystano liczne filmowe i fotograficzne materiały SB z kilku miast, pokazujące zakazane demonstracje. Na jednym z nich widać, jak jedna z manifestantek, Bożena Huget, okłada esbeka parasolką.
W filmie występują m.in.: Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Andrzej Melak, Adam Macedoński, Stanisław Palczewski, Krzysztof Bzdyl, Bożena Huget, Ryszard Bocian, Maciej Gawlikowski, Stanisław Palczewski, Jerzy Bukowski, o. Ludwik Wiśniewski, Ryszard Jankowski, Piotr Tomczak, Andrzej Czuma, Grzegorz Nowik, Tomasz Sikorski, Witold Sikorski, Jan Jarosz. Ponadto wystąpią młodzi ludzie kultywujący niepodległościowe tradycje swoich dziadków, m.in. Jarosław Decewicz tworzący w stylu techno i house parafrazy legionowych piosenek. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:46:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl