Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LUDZIE Z ŻELAZNYCH DOMÓW

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 42 min

Wiesia i Przemek Kowalscy, społecznicy z wielkopolskich Pyzdr, od kilku lat starają się odkrywać olęderską przeszłość terenów Puszczy Pyzdrskiej, w swoim czasie programowo niechcianą i celowo zapomnianą. Z setek rozmów z potomkami dawnych osadników, skrawków starych dokumentów i zdjęć wyszperanych w opuszczonych chałupach Kowalscy zapaleńcy (bo tak tu się o nich mówi) składają tę dawno rozsypaną układankę, a wszystko po to, żeby wskrzesić świat, którego już nie ma. I właśnie na nim zbudować tożsamość regionu, który został tej tożsamości pozbawiony.
Puszcza Pyzdrska to historyczna kraina geograficzna we wschodniej Wielkopolsce, którą w XVIII wieku zagospodarowali osadnicy olęderscy pochodzenia niemieckiego i polskiego. Utworzyli na wcześniej bezludnych, bagnistych terenach ponad 50 wsi, wykorzystując do budowy budynków niezwykły materiał, jakim jest darniowa ruda żelaza. Ich osady rozkwitały aż do momentu, kiedy nadeszła burzliwa połowa XX wieku i niechciani w swojej małej ojczyźnie musieli porzucać domostwa i uciekać.
"Ludzie z żelaznych domów" to opowieść o ludziach pogubionych w zawirowaniach historii. Film opowiada historię Puszczy Pyzdrskiej ustami jej świadków, potomków pierwszych osadników. Po krainie zapomnianych cmentarzy i umierających żelaznych domów oprowadzają widza Wiesia i Przemek Kowalscy, lokalni społecznicy, którzy od lat walczą o zbudowanie tożsamości regionu na bazie historycznego dziedzictwa olęderskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 08:44:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency