Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RZECZ O GODCE KRAKOWSKIEJ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016
  • Barwny, 28 min

Film "Rzecz o Godce Krakowskiej" jest próbą zainteresowania młodych ludzi mową ich przodków, tożsamością, korzeniami, w taki sposób, by w przyszłości mogli być dumni ze swojego pochodzenia. Głównym bohaterem filmu jest wielki miłośnik gwary krakowskiej, politolog, dziennikarz -Zbigniew Grzyb, który zabiera pewnego młodego chłopca w podróż śladami gwary. Po drodze napotykają rozmaite osoby mówiące gwarą, bądź o niej opowiadające. Poznajemy także profesora Kazimierza Sikorę - językoznawcę, dialektologa, który odkrywa przed młodym bohaterem znany dramat "Wesele" - znajdując w nim spore partie pisane właśnie Godką Krakowską. Na rynku w Krakowie poznajemy Leszka Mazana, który zdradzi kilka wyjątkowych dla mowy Krakowskiej słów. Nasza para bohaterów odwiedza także zamek w Pieskowej Skale - jego nazwa to także efekt gwary, a także przepiękny rynek w Lanckoronie. Film jest także opowieścią o pięknie regionu w którym narodziła się ta wyjątkowa, specyficzna mowa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2018.02.14 00:44:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski