Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PA, KOCHANIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2016
 • Barwny + czarno-biały, 40 min

Gienia i Sabina poznały się w czasie wojny, gdy jako nastoletnie sieroty zostały wywiezione na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie wróciły razem do Polski, ale wkrótce się rozdzieliły: Gienia zamieszkała w Łodzi, Sabina spełniła swoje marzenie - wyjechała z mężem do Ameryki. W 1966 r. zaczęły ze sobą korespondować. Dzieliły je tysiące kilometrów i sytuacja ekonomiczna: gdy Sabina kupowała z mężem nowe samochody i przemieszczała się za pracą do kolejnych miast, Gienia zakładała książeczkę mieszkaniową, chodziła do Peweksu i dorabiała "u prywaciarza". Te dwa "życia równoległe" zbiegały się jednak w małych radościach i kłopotach, w drobnych sprawach codziennych - oczekiwaniu na śluby dzieci, tęsknocie za wnuczkami, kłótniach z mężami.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2016
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz
  za "subtelną i wzruszającą opowieść o przyjaźni ukazanej w szerokim kontekście historycznym"
 • 2017
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-II Nagroda
  w kategorii: Filmy dokumentalne
2017.10.25 01:32:29
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman