Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IRENEUSZ IREDYŃSKI

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 26 min

Ireneusz Iredyński (1939 - 1985) był wybitnym dramatopisarzem i prozaikiem, sławnym w latach 60. ze swego burzliwego i skandalizującego trybu życia, co stało się przyczyną inwigilacji pisarza przez SB, a potem - w roku 1965 - aresztowania go pod zarzutem gwałtu na 19 - letniej dziewczynie. W efekcie procesu Iredyński został skazany na karę 3 lat więzienia, którą odbył w Sztumie (spotkał tam m. in. Jacka Kuronia). Po zwolnieniu pozostawał pod obserwacją SB, miał przez pewien czas kłopoty z wydawaniem swoich książek, a samo to doświadczenie było jedną z przyczyn pogłębiającego się alkoholizmu pisarza i przedwczesnej jego śmierci.
Film opowiada historię Iredyńskiego ukazując, jak dramatyczne były w PRL losy twórców takich jak on - niepokornych, zbuntowanych nie tyle przeciw polityce, ile przeciw obyczajowości tamtej epoki. Film opiera się na materiałach IPN dotyczących inwigilacji i procesu pisarza, a także na relacji Joanny Siedleckiej zawartej w "Obławie", oraz na wypowiedziach rodziny pisarza, jego przyjaciół i znajomych (np. Marka Nowakowskiego, Marka Sołtysika, Sławy Bardijewskiej, Jacka Trznadla Janusza Krasińskiego), krytyków literackich (Jacka Kopcińskiego, Artura Grabowskiego, Piotra Gruszczyńskiego), wreszcie na fragmentach jego tekstów literackich oraz inscenizacji dla teatru TV. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2016.12.29 12:53:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor