Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MACIEJ SŁOMCZYŃSKI

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 26 min

W jego żyłach nie płynęła ani jedna kropla polskiej krwi. Był Polakiem z wyboru, synem Angielki i Amerykanina Meriana Coopera - pilota, który jako ochotnik walczył w 1920 roku z bolszewikami w obronie Polski, później reżysera i producenta hollywoodzkich superprodukcji jak słynny "King Kong".
Maciej Słomczyński podczas wojny walczy w podziemiu, w Armii Krajowej, jest więźniem Pawiaka, ukrywa Żydów, brawurowo przedostaje się do Austrii, gdzie trafia do obozu pracy. Po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie Słomczyński wstępuje do armii USA. Po zakończeniu wojny podejmuje zaskakującą decyzję wraca do Polski, ale musi ukrywać swoją przeszłość. Zaczyna karierę literacką. Mieszkając w Domu Literatów w Krakowie, pada ofiarą donosów Adama Włodka, w których UB jest informowana o sekretach Słomczyńskiego. W końcu 1952 roku bezpieka wkracza w życie Słomczyńskiego pod zarzutem szpiegostwa, w efekcie czego podejmuje on współpracę jako TW "Włodek". Wyjeżdza z Krakowa i odmawia dalszej współpracy. W 1956 roku pisze minipowieść "Cassiopeia", w której przedstawia pisarza wplątanego we współpracę z systemem, opisuje szczegółowo metody UB, istotę systemu łamania ludzi.
Zajął się głównie pracą tłumacza, który dał polskiej literaturze m.in. świetne przekłady całego Szekspira (jako jedyny na świecie przetłumaczył całość), czy takich "nieprzekładalnych" dzieł, jak "Ulisses". Zarabiał na życie, pisząc kryminały pod pseudonimem Joe Alex. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2016.12.29 12:57:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman