Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZOFIA KOSSAK

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 26 min

Zofia Kossak - Szczucka (1890 - 1968), jedna z najwybitniejszych pisarek historycznych XX wieku, działaczka polityczna i katolicka. Była autorką znakomitych powieści historycznych, utworów dla dzieci, reportaży. W czasie wojny działała w konspiracji: jako współzałożycielka katolickiego Frontu Odrodzenia Polski i inicjatorka Rady Pomocy Żydom (Żegota). W 1943 została osadzona w Oświęcimiu, co opisała w atakowanych po wojnie przez komunistów wspomnieniach "Z otchłani". Po 1945 roku do 1957 roku pisarka przebywała na emigracji. Po powrocie do PRL - u wydawała książki w wydawnictwie PAX, była sygnatariuszką Listu 34.
Film opowiada o życiu i twórczości Zofii Kossak - Szczuckiej w okresie wojny i po 1945 roku ukazując zwłaszcza jej zasługi dla ratowania Żydów, przypominając o jej pobycie w Oświęcimiu i atakach na nią po 1945 roku. Pokazane są też formy represji, jakie stosowano wobec pisarki i jej pisarstwa. W filmie zostały wykorzystane materiały znajdujące się w zbiorach Muzeum Kossak - Szczuckiej w Górkach Małych, gdzie mieszkała w ostatnich latach swego życia. W filmie występują: córka pisarki, Anna Bugnon - Rosset, jej wnuk, prof. Francois Rosset, oraz autorka najnowszej książki o pisarce Joanna Furgała - Jureczka, a także Władysław Bartoszewski, Jerzy Jarzębski, Tadeusz Bujnicki (UJ), Mirosława Pałaszewska. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.15 20:57:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman