Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OCZYŚCIĆ NIEBO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny + czarno-biały, 35 min

Jakość powietrza i jego ochrona stały się w ostatnich latach palącym tematem w całej Małopolsce. Jednemu z zagadnień związanych z tą ochroną poświęcony jest film pt. „Oczyścić niebo” - konkretnie historii kompleksowych badań powietrza, które wbrew panującemu w PRL tabu wokół ekologii, dzięki grupce naukowców-wizjonerów rozpoczęły się w latach 80-tych XX wieku na południu Polski. Badań, które mimo że dotyczyły ważnego problemu i zapowiadały się na sukces, nie zostały odpowiednio dofinansowane, i w zawirowaniu zmian politycznych odsunięte na dalszy plan. W konsekwencji Kraków, a także cała Małopolska, bardzo opóźniły się w podjęciu działań poprawiających stan atmosfery, czego skutki odczuwamy niestety i współcześnie. Ten jakby się mogło wydawać niewielki dramat grupki naukowców, którym zakończono program badawczy, w perspektywie historycznej okazał się być ważnym elementem układanki jaką jest próba poprawy jakości małopolskiego powietrza.
W filmie głos oddany zostaje reprezentantom środowisk zaangażowanych w problem zanieczyszczeń atmosfery, profesjonalistom, naukowcom bezpośrednio związanym z badaniami. Jak okazuje się w trakcie, bohaterowie, a w szczególności grupa naukowców skupiona wokół profesora Jacka Walczewskiego, podejmowali pracę w temacie ochrony powietrza również w okresach wcześniejszych, badając wpływ pyłów radioaktywnych z prób nuklearnych. Autorzy nawiązują tu do wcześniejszego filmu „Dosięgnąć nieba”, który traktował o polskim programie rakietowym (film ten zrealizowany został w 2015 roku również w ramach Filmoteki Małopolskiej).
Dokument ukazuje procesu który trwa w Małopolsce od wielu lat, który wciągnął wielu ludzi w zaangażowanie się czy to naukowe czy społeczne, spowodował wiele dramatów zawodowych i osobistych, i który wpłynął na trzy pokolenia, i wciąż trwa determinując przyszłość regionu małopolskiego.
Film powstał w ramach projektu Filmoteka Małopolska.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.28 01:07:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman