Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HALINA POŚWIATOWSKA

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 25 min

Halina Poświatowska poetka, autorka 4 tomików wierszy i powieści autobiograficznej. Zmarła w 1967 roku w wieku 32 lat.
Jej twórczość pełna jest liryzmu, zmysłowości, namiętności. Świadomość kruchości ludzkiego życia widać w jej poezji. W 1958 roku wyjechała na operację serca do USA. Operacja się udała, a Poświatowska podjęła studia na Smiths College w Northampton, które ukończyła z bardzo dobrymi wynikami w 1961 roku. W archiwum tego szacownego college'u zachowały się bogate materiały dotyczące naszej poetki. Wróciła do Polski. Pobyt w Stanach opisała w autobiograficznej "Opowieść dla przyjaciela" i w licznych listach do rodziny i przyjaciół. Służba Bezpieczeństwa widziała w niej kandydatkę na tajnego współpracownika. W 1965 roku założono jej teczkę i prowadzono inwigilację mającą na celu przygotowanie się do rozmowy operacyjnej, w której zamierzano jej zaproponować donoszenie na krakowskich naukowców i literatów. Jednym z planów na złamanie Poświatowskiej było granie paszportem. SB zdecydowała o zawieszeniu sprawy ze względu na śmierć kandydatki. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.26 17:43:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych