Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SEANS

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1978
 • Premiera:
  1978. 10. 24
 • Barwny, 73 min

Fabularny portret części małomiasteczkowej młodzieży końca lat siedemdziesiątych. Jej jałowe, monotonne życie zostaje niespodziewanie zakłócone przez przyjazd młodego i zdolnego naukowca - rówieśnika bohaterów filmu. Jego wykład w miejscowym Domu Kultury wywołuje żywe reakcje wśród słuchaczy. Szczególnie mocno reaguje nań Tomek - młody instruktor Domu Kultury. Odczyt gościa uświadamia mu bowiem bezsens jego dotychczasowej egzystencji.
Pod względem kompozycyjnym "Seans" przypomina wcześniejszy film Idziaka pt. "Nauka latania". Ledwie naszkicowaną fabułę i brak nerwu dramaturgicznego rekompensują tu wnikliwe obserwacje psychologiczne i obyczajowe. W krótkich scenkach następują kolejne autodemaskacje bohaterów. I tak młody, obiecujący naukowiec to nie tylko wyrafinowany inteligent, lecz także człowiek obłudny, interesowny i pełen ukrytej pogardy wobec zwykłych "zjadaczy chleba". Z kolei Tomek nie jest wyłącznie bystrym cwaniakiem, który dzięki własnej operatywności i podlizywaniu się komu trzeba zajmuje eksponowaną pozycję na lokalnym "świeczniku". W głębi duszy to romantyk i idealista, złakniony wolności i "prawdziwego" życia, pozbawionego upokorzeń i wstydu za samego siebie.
Film Sławomira Idziaka świetnie oddaje wieloznaczność ludzkich postaw. Reżyser wychodząc od stereotypów (światły naukowiec, głupi instruktor, kabotyńska widownia) stopniowo je kompromituje. Zmusza do dokładniejszego i uczciwszego spojrzenia na ludzi. W pozornie bezbarwnych, odpychających postaciach odkrywa tajoną głęboko godność i ciepło... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1979
  Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")
  w kategorii: najlepszy debiut reżyserski; za rok 1978; nazwa nagrody: Nagroda "Filmu"
 • 1979
  Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej)-Złoty Szczupak
  zespołowo
 • 1979
  Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej)-nagroda dziennikarzy
2020.06.06 00:13:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego