Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONIEC BABIEGO LATA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1974
 • Premiera:
  1976. 01. 30
 • Barwny, 48 min

Tytułowe Babie Lato to nazwa wsi, do której przybywa Józek i jego dziewczyna Misza. Oboje mieszkają w Warszawie, a pobyt "na łonie natury" traktują jako okazję do wywczasów i odnowienia starych znajomości (Józek ma w okolicy krewnych). Zwyczajowe spotkania i rutynowe rozmowy w stylu "Ale zmężniałeś" niespodziewanie zakłóca sędziwy Klimek Bania. Z jego relacji wynika ni mniej, ni więcej, że w dziejach Józkowej rodziny nie wszystko i nie zawsze było zgodne z szóstym przykazaniem. Gość ze stolicy przyjmuje te rewelacje spokojnie, lecz Miszę zaczynają trawić wątpliwości, co do trwałości związku z Józkiem. Jak na ironię małżeństwo, u którego "miastowi" pomieszkują, również znajduje się na krawędzi rozpadu...
Film Ewy Kruk można zakwalifikować jako kolejny zapis relacji wieś - miasto. Ten banalny schemat posłużył jednak autorce do wnikliwej penetracji ludzkich kompleksów, lęków i urazów. Obserwacje Kruk zdecydowanie kłócą się ze stereotypowym przedstawieniem chłopów jako tych, co "żywią i bronią". Reżyserka serwuje widzowi kawał życiowej prawdy. Ta zaś ma to do siebie, że najczęściej nie poprawia samopoczucia. W filmie zwracają uwagę znakomite zdjęcia, uhonorowane zresztą nagrodą na II Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku - Gdyni w 1975 roku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1975
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę męską
  w kategorii filmu telewizyjnego
 • 1975
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia
  w kategorii filmu telewizyjnego
2020.07.27 00:12:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency