Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W WALCE TEJ NIE ULEGNĘ!

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016
  • Barwny, 31 min

Wbrew stereotypowej opinii na temat zamachu majowego jest niewiele publikacji. Prawie nic nie zrealizowała telewizja (jeden reportaż kilkanaście lat temu), a TVP Historia jeszcze nie podjęła tego tematu ani w formie reportażu ani też filmu dokumentalnego. Postaram się tę lukę uzupełnić - mówi autor Piotr Mielech. W 2016 roku mija 90. rocznica zamachu, na czele którego stał marszałek Józef Piłsudski wraz z wiernymi mu żołnierzami. Wiemy dzisiaj o wiele więcej, niż poprzednie pokolenie historyków i dziennikarzy. Dlatego też do mojego reportażu zaprosiłem młodych historyków, którzy nie są obciążeni stereotypami w myśleniu o Józefie Piłsudskim oraz jego politycznej i życiowej drodze. Co sądzą dzisiaj w 90 lat po bratobójczych walkach młodzi historycy zajmujący się tamtym okresem? Czy zdobędą się na obiektywną i sprawiedliwą ocenę dramatycznej decyzji, przed jaką w maju 1926 roku stanął marszałek Piłsudski? Pisarz Kamil Janicki to autor wielu książek i tekstów historycznych dotyczących dwudziestolecia międzywojennego, między innymi takich poczytnych pozycji jak "Elity w II Rzeczpospolitej" czy "Pierwsze damy II Rzeczpospolitej". W tych opracowaniach bezkompromisowo rozprawiał się z mitami dotyczącymi lat dwudziestych i trzydziestych. Podobnie wypowiada się na temat sanacji i ówczesnych politycznych elit. Co sądzi o Piłsudskim? Czy zdemitologizuje jego pozycję w naszej historii? Historyk Paweł Duber inaczej ocenia tamte wydarzenia. Nic dziwnego, skoro pracuje w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w dziale historii i badań naukowych. Jednak również on nie kryje swojego krytycznego stosunku do samego przewrotu wojskowego, przy czym nie wpływa to na jego ocenę roli co do osoby twórcy państwa polskiego Józefa Piłsudskiego. Jednak tego typu materiał filmowy wymaga równowagi. Postaram się ją zapewnić, cytując zapiski i wypowiedzi samego Piłsudskiego. Do interpretacji tych tekstów zaprosiłem wybitnego aktora, który grał marszałka w serialu telewizyjnym Mariusza Bonaszewskiego. Całość uatrakcyjni dużo materiałów archiwalnych uzyskanych z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz z archiwum filmowego telewizji. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.05.15 00:59:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego