Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LUXUS. PROSTA HISTORIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 67 min

Barwna, dynamiczna opowieść o legendarnym Luxusie - grupie artystów, którzy rozpoczęli swoją działalność w głębokich latach 80-tych poprzedniego stulecia we Wrocławiu i działają, jako jedyna, powstała w tamtych czasach formacja, do dziś.
Bohaterów filmu poznajemy współcześnie, w 2013 roku w trakcie towarzyskiego spotkania i wspólnej dyskusji na temat właśnie zorganizowanej wystawy w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu - wystawy podsumowującej ich ponad 30-letnią działalność. To kluczowy moment na zadanie kilku istotnych pytań, na spojrzenie wstecz… Na ile ostatnia wystawa integruje na nowo ich idee, czy nowe prace mają moc podobną do tej z lat 80-tych i 90-tych? To również pytanie, co dziś tak naprawdę wolno, w porównaniu, do czasów, kiedy podobno nie wolno było nic? Trudna refleksja doświadczonych również wiekiem artystów, czy to, co robią ma jeszcze sens i wykracza poza czysto muzealny charakter? Jakie są ich oczekiwania wobec siebie i wobec sztuki, w kompletnie innej, wciąż zmieniającej się rzeczywistości? Co stanowi o ich sile i o tym, ze wciąż są razem?
Narracja w filmie obejmuje ponad 30 lat - od roku 1980 do 2016 i jest nielinearna, zaskakuje brawurowymi podróżami w czasie i przestrzeni. Współcześnie prowadzona rozmowa bohaterów miesza się z anegdotami dawnych członków grupy czy osób towarzyszących ich akcjom artystycznym. Skoki w czasie to tez moment, żeby przyjrzeć się przeszłości oczami bohaterów, poczuć klimat awangardowych akcji ulicznych, charakterystycznych dla ówczesnego Wrocławia, posłuchać tamtej muzyki, zachwycić się wolnością i otwartością mimo ogólnej cenzury i zniewolenia. Znakomite materiały archiwalne - zdjęcia i skrawki filmów kręconych na wszelkich dostępnych nośnikach idealnie oddają klimat i energię lat 80-tych i 90-tych we Wrocławiu.
Historia opowiedziana w filmie nie zamyka się na opowiedzeniu przeszłości. Kamera towarzyszy bohaterom w różnych sytuacjach, w trakcie akcji artystycznych, ale również w zupełnie naturalnych życiowych sytuacjach, rysując i odkrywając coraz bardziej intymnie fenomen współpracy i wspólnego spędzania czasu przez bohaterów. Krok po kroku odsłania ponadczasowy i całkowicie unikalny wymiar ich wspólnej relacji, w której jest miejsce na dyskusje, żart, dystans do siebie i rzeczywistości, ironię, skłonność do dziecięcych psikusów, odmienność zdań, postaw i wrażliwości, szalone pomysły, kłótnię, przyjaźń i miłość.

Skład LUXUSU zmieniał się, był demokratyczny i niejednorodny. Do najbardziej aktywnych członków grupy należeli: Paweł Jarodzki (lider i twórca nazwy), Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Jerzy Kosałka, Marek Czechowski, Artur Gołacki, Małgorzata Plata, Stanisław Sielicki, Jacek Jankowski, Szymon Lubiński, Andrzej Jarodzki, Krzysztof Kłosowicz (Kaman). Twórcy postrzegali siebie jako grupę działającą na nieco odmiennych zasadach niż inne ugrupowania artystyczne. Żartobliwie deklarowali, że LUXUS uprawia przede wszystkim działalność "towarzyską". W ironicznym tonie twierdzili, że na usprawiedliwienie swojego istnienia grupa wydaje magazyn "Luxus", organizuje wystawy i "wdaje się w dyskusje".
Twórczość grupy jest przez wielu krytyków uznawana za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Historia Luxusu to także historia wrocławskiej kontrkultury przełomu lat 80-tych i 90-tych.
Nazwa "Luxus" związana była z chęcią odcięcia się twórców grupy od szarości i siermięgi stanu wojennego. Dla artystów inspirujący był kontrast brudnej, komunistycznej rzeczywistości z importowaną kulturą amerykańską rodem Pewexów. Prawdziwy luksus był w tamtym czasie niedostępnym przedmiotem pożądania, przeradzającym się w zbiorową fantazję, bez szans na realizację inną niż zdystansowanie się od ponurej codzienności, ideologii i historii. Artyści "luxusowcy" przerabiali tę nieatrakcyjną rzeczywistość, uciekali od "typowo polskich" problemów w ludyczną ekspresję, odrzucając przy tym rygor formy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.07.18 01:12:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl