Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GÓRSKIE MIARY JANA DŁUGOSZA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 30 min

Wspomnienie o Janie Długoszu, wybitnym alpiniście powojennym. Człowieku, który swoją charyzmą porwał taterników swego pokolenia. Także młodsi ulegli jego zapałowi. Można śmiało powiedzieć, że to Długosz rozpoczął w polskim alpinizmie i taternictwie epokę gwałtownego rozwoju z porywaniem się na rozwiązywanie wspinaczkowych problemów uważanych dotąd za niemożliwe. To dzięki niemu możliwe stały się śmiałe przejścia alpejskie oraz prostowanie dotychczasowych tatrzańskich dróg skalnych bez względu na stopień trudności. Także on, choć przecież nie bezpośrednio, miał wpływ na późniejsze nasze sukcesy w górach wysokich, np. w Hindukuszu czy w zimowych przejściach himalajskich ścian.
Długosz miał pseudonim "Palant". Pewnie ze względu na kanciastą sylwetkę ukrywającą wybitnego wspinacza. Zginął jako szef instruktorów taternictwa na ścianie Kościelca. Szedł bez asekuracji łatwiutką drogą. Spod nóg usunął mu się kamień. Zwłoki Długosza znaleziono następnego dnia na dnie 70 - cio metrowego komina.. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.08.30 01:27:00
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor