Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEDZIELA BARABASZA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1971
 • Premiera:
  1972. 09. 05
 • Czarno-biały, 25 min

"Po paroletniej przerwie udało mi się znów wkroczyć w prześmieszny i przetragiczny świat filmów Milosa Formana" - napisał po premierze "Niedzieli Barabasza" jeden z krytyków. Rzeczywiście, poetyka wielu filmów Janusza Kondratiuka nawiązuje do klimatu wczesnych dzieł czeskiego mistrza. Podobna skłonność do łączenia tragizmu z groteską, podobne wyczulenie na realizm codzienności, podobna niechęć do patosu i predylekcja do brania wszystkiego w nawias ironii. Tak było w Kondratiukowych "Dziewczynach do wzięcia", w "Czy jest tu panna na wydaniu". "Niedziela Barabasza", zrealizowana u progu kariery autora "Głosu", nie odbiega od tej stylistyki. Przeciwnie, ze względu na krótki czas trwania i zwartą formę, jeszcze mocniej ją uwypukla.
Kanwą scenariusza "Niedzieli..." jest opowiadanie Leszka Płażewskiego pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem - mężczyzna, dla którego jedyną prawdziwą wartością jest gra na bramce. Podczas niedzielnego meczu do bramkarza przychodzi żona i robi mu awanturę. Jej długi monolog, w którym tony płaczliwe przeplatają się z histeryczną furią, ośmiesza bohatera w oczach kolegów z drużyny i kibiców. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NIEDZIELA BARABASZA
Opowiadanie
AutorLeszek Płażewski
Opowiadanie opublikowane w zbiorze "Niedziela Barabasza". Warszawa: "Czytelnik". 1973. Uwaga: w czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza filmu. Informacja zaczerpnięta z biogramu Leszka Płażewskiego opublikowanego w książce "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny. T. 6 N-P". Warszawa: WSiP. 1999

Nagrody
schowaj

 • 1972
  Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
 • 1973
  Oberhausen (Międz. Dni Film. Sport. )-Nagr. Główna
 • 1973
  Oberhausen (Międzynarodowe Dni Filmu Sportowego)-nagroda Ekumenicznego Ośrodka Filmowego
2020.05.20 00:23:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych