Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANTONI SZULCZYŃSKI. MALARZ OD URODZENIA

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2017
 • Barwny, 40 min

Dokument o artyście malarzu i jego dziełach, które choć unikatowe i świadczące nie tylko o doskonałym warsztacie, ale również niezwykłym talencie, są dzisiaj praktycznie zupełnie zapomniane. Film przybliża spuściznę malarza w postaci wspaniałych polichromii, które podziwiać można w kościołach w Miedźnie, Kramsku, Łubnicach, Broniszewie, Skulsku, Wilczynie, Dąbrowie pod Wieluniem, Złotkowie. Opowiada o tym, że w przypadku Antoniego Szulczyńskiego mamy do czynienia z przypadkiem wyjątkowego połączenia talentu, determinacji, pracowitości i szczęścia, które wyniosły syna prostego młynarza na młodopolskie salony. Film łączy wspaniałe ujęcia, dokumentujące prace Antoniego Szulczyńskiego, z fabularyzowaną wizją epizodów z życia malarza.
W wyważony sposób łączy w sobie walory edukacyjne z poetycką opowieścią o człowieku, dla którego przeszkodą w tworzeniu nie było ani pochodzenie, ani osobista tragedia i będąca jej wynikiem ułomność, która doprowadziła do przedwczesnej śmierci. Ten film to dokument o talencie, który nie znał granic i artyście, którego warto i trzeba zapamiętać nie tylko jako wielkiego malarza, ale również niezwykłego człowieka.
Dokument rysuje wielowymiarowy portret artysty i jego dzieł, starając się jednocześnie dotknąć tajemnicy jego sukcesów i wyjaśnić przyczyny, dla których jest on dzisiaj twórcą prawie zupełnie zapomnianym. Film będący elementem dużego projektu edukacyjnego, wsparty przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to olbrzymi krok ku przywróceniu Antoniemu Szulczyńskiemu należnego mu miejsca w panteonie polskich malarzy.
W filmie zawarte są wypowiedzi pracowników nauki, związanych ze sztuką, profesorów: Jerzego Nowosielskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Dariusza Markowskiego, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz zmarłego tuż po nagraniu potomka ucznia Antoniego Szulczyńskiego, Michała Bidzińskiego.
W filmie głos zabiera też członek najbliższej rodziny Elalia Wesołowska i regionalista z Łubnic - Marceli Szczerkowski oraz wójt Wilczyna, rodzinnej miejscowości artysty. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2019
  Warszawa (Festiwal Filmów Edukacyjnych "Edukino")-Wyróżnienie
  w kategorii: Sztuka
2019.11.23 00:21:53
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor