Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŁAGODNA

 • Etiuda szkolna
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1981
 • Gatunek:
  Etiuda fabularna
 • Czarno-biały, 30 min

Filmowa adaptacja opowiadania rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego. Jest to historia małżeństwa skąpego i starszego mężczyzny z młodą biedną kobietą. Małżonkowie poznają się w lombardzie mężczyzny, gdzie kobieta zastawia rodzinne pamiątki. Mężczyzna, dowiedziawszy się o jej trudnej sytuacji majątkowej, oświadcza się jej i zostaje przyjęty. Od swojej żony wymaga podporzadkowania się i respektowania jego stylu życia. Mężczyzna zdradza żonę ze służącą, a także zataja przed małżonką niechlubne wydarzenie z przeszłości, kiedy został wydalony ze służby wojskowej za odmowę pojedynku. Kobieta udręczona psychicznie przez zachowanie męża popełnia samobójstwo. Mąż wspomina wspólne momenty życia z żoną i smutki koi alkoholem. Przy nim wciąż czuwa służąca.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŁAGODNA
Opowiadanie
AutorFiodor Dostojewski

Patrz także:
schowaj

 • 1968
  Spektakl telewizyjny / Fiodor Dostojewski / Janusz Warmiński
 • 1981
  Spektakl telewizyjny / Kazimierz Borowiec
 • 1985
  Film animowany / Piotr Dumała
 • 1995
  Film fabularny / Mariusz Treliński
2017.10.11 01:37:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman