Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LOBO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016
  • Barwny, 53 min

40 lat temu przestała działać Polska Sekcja Radia Madryt (1949 - 1975). Mimo że to z Radia Madryt po raz pierwszy w nowej powojennej rzeczywistości popłynął głos wolnej Polski, to jego działalność, przyćmiona legendą Radia Wolna Europa, jest w naszym kraju mało znana. Jego czołowym publicystą był Józef Łobodowski. Według Macieja Morawskiego, wieloletniego korespondenta RWE, Józef Łobodowski był nie tylko wybitnym poetą, ale także wysokiej klasy publicystą, znanym ze swoich antykomunistycznych felietonów z londyńskich Wiadomości, Tygodnika Polskiego czy Orła Białego.
W swoim filmie chcemy przypomnieć sylwetkę Józefa Łobodowskiego, którego powojenne losy są nierozerwalnie związane z historią Radia Madryt. Był poetą, pisarzem i publicystą mocno zaangażowanym w sprawy polskie. W dwudziestoleciu międzywojennym to jedna z najbarwniejszych postaci lubelskiego świata literacko - dziennikarskiego. Współtwórca Awangardy Lubelskiej, wymieniany zaraz po Józefie Czechowiczu, znawca spraw ukraińskich, laureat w 1937 r. Nagrody Młodych Polskiej Akademii Literatury. Po II wojnie światowej przez ponad 40 lat nie wydano w Polsce żadnej książki Łobodowskiego, żadnego zbioru wierszy czy artykułu. Nie pomogło mu nawet to, że w początkowych latach swojej kariery związany był z kręgami lubelskich komunistów. Na cztery wydane przez niego zbiory wierszy, dwa zostały skonfiskowane, w tym jeden zniszczony nakazem sądowym za szerzenie lewicowych i radykalnych poglądów. Relegowany z KUL z wilczym biletem. Podobno z sympatii do komunizmu wyleczyły go straszliwe sceny, jakie zobaczył na Ukrainie w czasie wielkiego głodu. Sama Wanda Wasilewska zarzuciła Łobodowskiemu zdradę i kontrrewolucję. Po powrocie z Ukrainy, gdzie przedostał się nielegalnie, związał się z ruchem prometejskim, zaczął tłumaczyć ukraińskich poetów, został redaktorem naczelnym pisma "Wołyń" w Łucku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2020
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-I Nagroda
    w kategorii: Filmy dokumentalne
2024.03.01 01:58:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.