Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FATALISTA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1967
 • Premiera:
  1968. 03. 13
 • Barwny, 25 min

  Lokacje: Strzeblów k. Wrocławia.

Wulicz, jeden z oficerów regimentu stacjonującego na Kaukazie, podczas wieczornej dysputy o przeznaczeniu wyraża przekonanie, że los człowieka przesądzony jest z góry i nikt ani też nic nie może go odmienić. Pragnąc dowieść słyszności tego twierdzenia, przykłada sobie do skroni lufę nabitego pistoletu i pociąga za spust. Pistolet nie wypala. Inny uczestnik dysputy, Pieczorin, słucha wywodów kolegi bez przekonania, lecz nie może się pozbyć wrażenia, że Wulicza czeka nieuchronna śmierć. Rzeczywiście, fatalista Wulicz już w chwilę później ginie z rąk pijanego żołnierza.
Pieczorin, choć do poglądów zastrzelonego kolegi odnosił się ze sceptycyzmem, decyduje się jednak zmierzyć z losem. Zabójca Wulicza, przerażony swoim czynem, barykaduje się w stajni i strzela do każdego, kto próbuje się zbliżyć. Nie zważając na to, Pieczorin bez broni rusza do pijanego żołnierza. Pod gradem kul dostaje się do stajni i rozbraja desperata. Wychodzi z tego zdarzenia bez najmniejszych obrażeń. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FATALISTA
Opowiadanie
AutorMichaił Lermontow
2023.01.18 01:51:36
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.