Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

VARIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2017
 • Barwny, 76 min

  Lokacje: Łódź - Ruda Pabianicka.

  Film powstał w ramach studiów doktoranckich na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi.

Bohaterkami filmu jest 22letnia Em oraz 72letnia Anna.
Anna mieszka sama w starym domu z kotem Mają, z którą jest silnie związana emocjonalnie. Większość czasu Anna poświęca Maji, spacerom po mieście oraz pielęgnowaniu przedmiotów, którymi otacza się w domu, i które przywołują gorzkie wspomnienia z lat młodości, kiedy była żoną i matką.
Em prowadzi warsztatową terapię wideo w ośrodku dla młodych osób z zaburzeniami psychicznymi. Pacjenci z ośrodka nie traktują wideoterapii serio, podczas gdy Em podchodzi do przedsięwzięcia bardzo poważnie. Prywatnie Em jest osobą samotną, pochłoniętą pasją nagrywania kamerą VHS amatorskich filmów z otaczającego ją, zamkniętego świata. Em nawiedzają wspomnienia z okresu dzieciństwa, w których dominującą rolę odgrywa młodsza siostra. W trakcie przewijających się wizji i koszmarów okazuje się, że młodsza siostra umarła kiedy obie były małymi dziećmi.
Protagonistki nie spotykają się, ich losy ukazywane są osobno. Jednak w miarę upływu filmu wyczuwalny jest silny, duchowy związek między kobietami.
Z pozoru spokojny i uporządkowany świat, w którym żyje Anna, odsłania swoje niepokojące strony. Zalicza się do nich sąsiad, który strzela na podwórku z wiatrówki, podkłada trutkę na szczury i gotuje kompot z maku.
Em stara się poprzez wideoterapię, którą prowadzi pomóc grupie pacjentów poprzez zachęcenie ich do kreatywnego działania z kamerą. Niestety, wspólne zajęcia mało ich interesują, a autorytet Em jako prowadzącej jest wielce wątpliwy...
Stres oraz niepokój, którym ulega Anna sprawiają że oddaje się ona wspomnieniom z czasów młodości. Te nagromadzenie emocji u Anny zbiega się w czasie z wydarzeniem w życiu Em, jakim jest pojawienie się w nim nowej osoby - dostawcy zaopatrzenia dla ośrodka. Młody mężczyzna, Adam, fascynuje Em. Dziewczyna podgląda go i fantazjuje na jego temat.
W życiu Anny też nagle pojawia się mężczyzna. To Jan, jej syn, który zniknął z jej życia na ostatnie 14 lat. Pojawienie się Jana uruchamia kolejną lawinę wspomnień oraz sprawia, że Anna zaczyna podejmować pewne kroki, które, jak się później okaże, mają doprowadzić do jej spotkania z wnuczką dzięki pomocy opornego Janka.
Pod wpływem zaistniałych wydarzeń w życiu Anny, Em zaczyna śnić o domu babci i o niedalekiej przyszłości. Losy kobiet łączą się, mimo że wciąż dzieli je dystans fizycznego rozdzielenia.
Anna odwiedza Jana i naciska na niego by odnaleźli Em. Tymczasem ona ucieka z ośrodka przekradając się do auta Adama. Kiedy Em jest już w drodze do miasta, Anna umiera na zawał serca, kiedy odkrywa otrutą trutką, martwą Maję w ogrodzie. Em, po całonocnej eskapadzie przez miasto, trafia do domu Anny. Em rozpoznaje dom ze snu. Na miejscu odkrywa, że został splądrowany, a babci w nim nie ma. Domyśla się, że Anna nie żyje, gdyż wizja jej losu ukazała się Em we śnie.
Ew wraca sama do ośrodka. Na drodze w jego pobliżu odnajduje ją kierowniczka ośrodka. W ramach kary za wybryk Em zostaje odebrana kamera VHS oraz wideoterapia. Na szczęście zostaje jej jeszcze mniejsza kamera mini dv. W pokoju, Em wypakowuje rzeczy z siatki- to ważne przedmioty z domu Anny. EM znajduje między nimi mapkę, którą Anna narysowała z Janem, by móc do niego trafić. Em zabrała też misia maskotkę (przedmiot z przeszłości wspólny Annie i Em od niemal pierwszych minut filmu). W jego fartuszku Em odkrywa zaszyty testament. Anna przepisała wnuczce cały swój dobytek.
Następnego dnia Em znów ucieka z ośrodka. Tym razem prosi Adama o pomoc, który nie do końca ma inny wybór jak tylko spełnić jej prośbę... Podczas poprzedniej ucieczki widziała jak Adam sprzedaje prochy. Uroczy szantaż oraz fascynująca Em podobają się Adamowi. Wieczorem Em odwiedza Jana w ogródku działkowym, w którym Jan zajął domek. Podczas rozmowy nakrywa go na kłamstwie i informuje o śmierci Anny. Prosi go też by nakręcił coś dla niej i w tym celu Em oddaje mu swoją jedyną kamerę. Odchodząc Em pali testament. Zamykająca sekwencja montażowa otwiera się krótkimi nagraniami z kamery mini dv, które wykonał Jan jako nowy lokator w domu Anny. Em tańczy w ogrodzie ośrodka z dziewczynami.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.10.24 00:12:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski