Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BZIK TEATRALNY. POCZĄTEK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 50 min

W styczniu 2017 roku minęło 20 lat od premiery „Bzika tropikalnego” w reżyserii Grzegorza Horst D'Albertisa - pod takim pseudonimem Grzegorz Jarzyna stworzył spektakl, który zmienił polski teatr, otworzył go na całkowicie inną estetykę i nową publiczność. Była to też jedna z najciekawszych inscenizacji dramatów Witkacego w Polsce od wielu sezonów. - Film dokumentalny w reżyserii Joanny Makowskiej ze scenariuszem Romana Pawłowskiego o znaczącym tytule „Bzik teatralny. Początek” opowiada o tym ważnym dla polskiej sztuki scenicznej wydarzeniu oraz stawia pytania o możliwość rewolucji we współczesnym teatrze. Wyjątkowość spektaklu polegała na zastosowaniu w nim kilku elementów, m.in.: nowej tematyki, zderzenia cywilizacyjnego pomiędzy zachodem i wschodem, użyciu całkowicie nowego artystycznego języka przywołującego estetykę wideoklipów i mrocznego kina Quentina Tarantino, a także młodej generacji twórców, którzy zgromadzili się w tym czasie wokół Grzegorza Jarzyny. Był to powrót do rytualnych źródeł teatru, który tak jednoczył ludzi podczas przedstawień, że zachowywali się jak podczas koncertów rockowych. Wolność artystyczna, otwartość oraz twórczy niepokój rodziło poczucie wspólnoty, co pokazuje film Joanny Makowskiej - czytamy w komunikacie. Jak informuje nadawca, dokument przypomina również ważny rozdział w historii Teatru Rozmaitości w Warszawie, którego dyrektorem rok po premierze został Grzegorz Jarzyna. Od tamtej pory zespół występujący na scenie przy Marszałkowskiej - noszący już nazwę TR Warszawa - stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Twórcy filmu oraz ich bohaterowie poszukują materialnych i niematerialnych śladów po legendarnym już przedstawieniu, odwiedzają magazyny scenograficzne, wykorzystują unikalne, archiwalne nagrania i zdjęcia zadając sobie przy tym pytanie: „Co zostaje po przełomowych dziełach teatralnych?”. O pracy w teatrze Grzegorza Jarzyny opowiadają m.in. Maria Maj, Maja Ostaszewska, Cezary Kosiński oraz Magdalena Cielecka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.02.05 23:41:42
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor