Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JANKA

 • Tytuł alternatywny: JANNA
 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska, RFN
 • Rok produkcji:
  1989
 • Premiera:
  1989. 09. 24
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 15 odcinków x ok. 30 min

  Lokacje: Sulejów - Podklasztorze, Bąkowa Góra, Paradyż (teren przy kościele Przemienienia Pańskiego, ul. Konecka 6), Dąbrowa nad Czarną.

"Janka" - w wersji niemieckiej "Janna" - to typowy przykład kina familijnego, adresowanego już nie do najmłodszej widowni, lecz raczej do nastolatków, a także dorosłych członków rodziny. Saga rodzinna, o wątkach wyprowadzonych z autentycznej historii, rozgrywa się w latach 20., co dało realizatorom możliwość zaprezentowania efektownych filmowo rekwizytów i ciekawostek "z myszką" - starych samochodów, samolotów, elektrowni wiatrowej, wynalazku kina niemego itp. Chociaż nieporozumienia pomiędzy dorosłymi bohaterami kładą się cieniem na świecie dzieci, to powrót do malowniczego okresu początku wieku pozwala spojrzeć na wszystko z nostalgią i serdecznym uśmiechem. Głównymi bohaterami filmu są dzieci należące do dwóch "band". Janka, wnuczka karczmarza, przewodzi "Orłom". Jej rówieśnik Julek, chłopak z podupadającego dworku, dowodzi "Wilkami". Obie grupy, współzawodnicząc ze sobą, przeżywają wiele wspaniałych przygód. Wszyscy są zauroczeni samolotem, który z pomocą wiejskiego kowala buduje stryj Julka, zakochany w owdowiałej matce Janki. Zadawnione konflikty pomiędzy ich rodzinami zaostrzają rówieśniczą rywalizację. Do tego dochodzi charakterystyczna dla nastolatków szorstkość i równie naturalna w tym wieku - fascynacja płcią przeciwną, która łatwo może przerodzić się w prawdziwe uczucie. O młodych wykonawcach, którzy zdołali przekazać to wszystko z autentyczną spontanicznością i świeżością, pisano w samych superlatywach. Najbardziej pochlebne recenzje zebrali Agnieszka Kruk, wówczas uczennica LO w Katowicach, odtwórczyni roli tytułowej, oraz Tadeusz Horvath, wtedy ośmioklasista z Warszawy, w roli jej przyjaciela Julka. Zresztą większość dziecięcych aktorów sprawdziła się znakomicie, także we wcześniejszych filmach Janusza Łęskiego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

 • 1990
  Film fabularny / Janusz Łęski

ORŁY I WILKI (1)

 • Odcinek serialu
 • 29 min

SPEŁNIONE MARZENIE (2)

 • Odcinek serialu
 • 29 min

Jakub Bromski płaci długi brata i rodzina prawnie odzyskuje Stawisko. "Orły" muszą opuścić swoją kryjówkę, ale szybko znajdują nowe miejsce spotkań - na stryszku zajazdu. Janka marzy o własnym koniu, ale dziadek nie ma pieniędzy, by sprawić jej tak kosztowny podarunek. Dziewczynka ratuje od śmierci w rzeźni wymizerowanego konia - Alaskę, którą "Orły" karmią i pielęgnują mimo szyderstw "Wilków" i ich przywódcy, posiadacza pięknej klaczy Hery. Wuj Janki Ambroży, znawca koni, stwierdza, że Alaska to okaz zgoła wyjątkowy.

ALASKA PRZECIW HERZE (3)

 • Odcinek serialu
 • 26 min

"Orły" pod wodzą Janki w pocie czoła pracują u ogrodnika, by zarobić pieniądze, które muszą zwrócić Meisnerowi za podkucie Alaski. Janka rywalizuje z Julkiem w jeździe konnej. Jakub Bromski dowiaduje się, że połowa łąki, którą wybrał na lądowisko dla budowanego przez siebie samolotu, należy do Nowaka. Próbuje odkupić ją od dziadka, lecz stary Oskar, podejrzewając, do czego miałaby służyć, kategorycznie odmawia. Zagniewany Bromski pożycza Julkowi swoje siodło, choć wcześnie odmówił bratankowi twierdząc, że ten i bez niego z łatwością powinien wygrać wyścig z Julką.

CZYSTA GRA (4)

 • Odcinek serialu
 • 28 min

"Orły" i "Wilki" omawiają warunki wyścigu. Walek i Pyskacz postanawiają pomóc swojemu przywódcy, niestety, w sposób niezbyt uczciwy - bez wiedzy Julka wykradają siodło Janki. Dziadek zamierza kupić wnuczce Alaskę, ale chciwy kupiec żąda zbyt wiele. Janka bardzo chce mieć tego konia, więc decyduje się naruszyć skarb ciotki. Dopiero wtedy spostrzega, że siodło, w którym był on ukryty - zniknęło. Służąca Adela uprasza handlarza, aby zatrzymał Alaskę jeszcze przez jeden dzień. W ostatniej chwili przed wyścigiem pies Asso znajduje siodło w beczce. Rozpoczyna się gonitwa. Namówiony przez Walka i Pyskacza Franek strzela z procy do Alaski. Janka spada z konia - dzięki temu Julek zwycięża w gonitwie. Odnalezione akcje ciotki okazują się bezwartościowe, ale złota moneta wystarczy na kupno konia.

NOCNE CZARY (5)

 • Odcinek serialu
 • 29 min

"Orły" domyślają się, że Julek zwyciężył w wyścigu w sposób nieuczciwy, nie mają jednak pewności ani dowodów, że tak właśnie było. Tymczasem zbliża się termin wypełnienia przez Jankę warunków gry. Jakub Bromski adoruje matkę Janki, stara się umówić z nią na spotkanie. Jednak stary Oskar Nowak domyśla się wszystkiego i kategorycznie zabrania Jakubowi widywać się ze swoją owdowiałą córką. Janka idzie na cmentarz. Natyka tam się na Franka, który opowiada jej o zakulisowych działaniach "Wilków". Wyznaje, że to on w czasie gonitwy strzelił z procy do Alaski. Inicjatorzy całej akcji, Walek i Pyskacz, przyznają się do winy, a Julek honorowo uznaje zwycięstwo Janki.

Nagrody
schowaj

 • 1990
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
  w grupie filmów dla dzieci; 11 Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (29.01-1.02)

KAPRYŚNA KRÓLEWNA (6)

 • Odcinek serialu
 • 29 min

"Wilki" wykradają czarodziejski pierścień, który Janka dostała od umierającej ciotki Weroniki, aby wypróbować jego cudowną moc. Tymczasem do Podklasztorza przyjeżdża wędrowny teatr. Córka dyrektora Bukaro, Nelly, nagle zachorowała i Janka musi w zastępstwie wystąpić w roli księżniczki. Julek z bandą "Wilków" postanawiają zrobić dziewczynie kawał. Zakradają się za kulisy, przebierają Julka w kostium pijanego aktora i wypychają chłopaka na scenę. Janka spostrzega na palcu rzekomego Zawiszy swój pierścionek, w lot domyśla się, jaki podstęp uknuli chłopcy. Sprytnie zmienia tekst sztuki, tak że Julek musi na scenie ofiarować pierścień królewnie. Publiczność jest zachwycona, a dyrektor Bukaro, z wdzięczności za uratowanie przedstawienia, daje Jance i Julkowi kruka Sebastiana, który wprawdzie nie lata, ale mówi "ludzkim" głosem. Dzieci ustalają, że niezwykły ptak będzie przebywał na zmianę tydzień w dworku Bromskich w Stawiskach i tydzień - w zajeździe Nowaków w Podklasztorzu.

GDZIE JEST SEBASTIAN? (7)

 • Odcinek serialu
 • 30 min

Walek i Pyskacz przekonują Julka, że Janka jest niesłowna i na pewno nie dotrzyma warunków umowy, może nawet zechce zatrzymać niezwykłego kruka u siebie. Zakładają się z przywódcą "Wilków", że dziewczyna nie odda mu Sebastiana w przewidzianym terminie. W przeddzień umówionego przekazania kruka Julkowi chłopcy porywają ptaka i wrzucają do beczki w pobliżu zajazdu. Janka nie może znaleźć Sebastiana, szuka go wszędzie i zamartwia się, co powie Julkowi. Jednak mądry ptak ucieka z niewoli, dostaje się do pokoiku Janki, co więcej - wskazuje winowajców. Zgodnie z warunkami zakładu, Walek i Pyskacz muszą teraz jak niepyszni przemaszerować przez wieś w dziewczyńskich sukienkach.

WIELKI SKOK (8)

 • Odcinek serialu
 • 29 min

Jakub Bromski planuje lot z dodatkowym zbiornikiem paliwa. Jego bliscy są niespokojni - podczas takiego lotu zaginął kiedyś ojciec Janki. Stary Oskar Nowak w dalszym ciągu nie chce się zgodzić na udostępnienie swojej łąki. W dodatku chłopi ze wsi uważają, że samolot przyniesie im nieszczęście i postanawiają go spalić. Dzięki ostrzeżeniu Janki "Wilkom" udaje się udaremnić ten zamiar. Nazajutrz cała wieś obserwuje popisy lotnicze Bromskiego. Samolot nosi nazwę Sebastian, a Julka - za namową dziennikarza - zgadza się, aby kruk poleciał na pokładzie maszyny noszącej jego imię. W czasie akrobacji dodatkowy zbiornik blokuje stery. Bromski ratuje się dzięki spadochronowi, jednak samolot rozbija się doszczętnie. Natomiast kruk rozwija wreszcie skrzydła i odlatuje w dal.

NAPAD NA WYSPĘ (9)

 • Odcinek serialu
 • 30 min

Z pozostałości rozbitego samolotu Bromski postanawia zbudować elektrownię wiatrową. Tymczasem "Wilki" podejrzewają Julka o konszachty z "Orłami". Kiedy Janka zwraca Julkowi niezbędne w elektrowni koło zabrane Bromskiemu przez jej dziadka, chłopcy są pewni, że wódz ich zdradził. Walek organizuje napad na wyspę "Orłów". Ze zdobycznym wigwamem płynie łódką, w ferworze gubi wiosło i nurt znosi go wprost na tamę. Chłopiec nie umie pływać. Ocalenie zawdzięcza błyskawicznej akcji ratunkowej, zorganizowanej przez Jankę i Julka. Julek zwraca wigwam "Orłom", a "Wilki" przywracają mu godność wodza. [PAT]

BALBINA (10)

 • Odcinek serialu
 • 29 min
  W odcinku wykorzystano fragmenty filmu Zdzisława Leśniaka "Kareta". Informacja o tym nie znalazła się w czołówce serialu.

Dzieci są zafascynowane nowym wynalazkiem. Proszą operatora, żeby pokazał im "prawdziwe kino". Żuber obiecuje wyświetlić im filmy, jeśli do zajazdu zostanie doprowadzony prąd. Bromski ulega prośbom Janki i wyraża na to zgodę, pod warunkiem, że będzie mógł korzystać z łąki starego Nowaka. "Wilki" i "Orły" zastępują w zajeździe chorą Adelę i udobruchany dziadek dobija targu z Bromskim. Wraca Żuber, ale nie zamierza dotrzymać danej dzieciom obietnicy. Tymczasem ucieka mu małpka. W zamian za sprowadzenie niesfornej Balbiny z dachu Żuber wyświetla dzieciom filmy.

2024.03.01 02:25:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.