Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOMENDANT "ZAGOŃCZYK"

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 61 min

Fabularyzowany dokument przedstawiający postać dowódcy oddziału partyzanckiego AK z Obwodu Puławy, por. Franciszka Jaskulskiego ps. Zagon, Zagończyk. Życie i działalność Zagończyka, przedwojennego nauczyciela, harcerza, żołnierza Września, oficera Armii Krajowej, to wręcz modelowy przykład biografii pokolenia żołnierzy niezłomnych. Aresztowany w 1945 roku, uciekł z więzienia we Wronkach, a następnie stanął na czele organizacji pod nazwą Związek Zbrojnej Konspiracji, działającej na terenach powiatów: radomskiego, kozienickiego i iłżeckiego. W jej skład weszli konspiratorzy z czasów okupacji niemieckiej, prześladowani po wojnie przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa i NKWD. Ostatnie trzy lata jego życia od sierpnia 1944 do lutego 1947 stanowią swoiste studium przypadku, tragicznych losów tegoż pokolenia. Ich tłem są wydarzenia historyczne, które kształtowały oblicze polityczne powojennej Polski i determinowały nastroje oraz postawy społeczeństwa. "Zagończyk" został ponownie aresztowany w lipcu 1946 roku i stracony w Kielcach 19 lutego 1947 roku. W ostatnim słowie przed sądem poprosił o karę śmierci. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.05.06 23:55:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego