Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SŁAWIK. KRÓTKI FILM O CZŁOWIECZEŃSTWIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016
  • Barwny + czarno-biały, 8 min

Film przypomina w krótkiej formie osobę Henryka Sławika - postać, która w świecie jest bardziej rozpoznawalna, niż w swoim własnym kraju. A mówimy tu o nie byle kim, bo człowieku, dzięki któremu w trakcie wojny uratowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy ludzkich istnień.
Henryk Sławik, śląski powstaniec, w okresie międzywojennym dziennikarz i aktywista PPS, po zaatakowaniu Katowic przez Niemców we wrześniu 1939 roku trafił na Węgry. Tam momentalnie rozpoczął współpracę z Jozsefem Antallem, z którym wspólnie wystawiali fałszywe dokumenty polskim uchodźcom i żołnierzom, dzięki którym unikali oni aresztowania przez nazistów. Szczytowym osiągnięciem polsko-węgierskiego duetu było zorganizowanie w Vacu pod Budapesztem sierocińca dla żydowskich sierot, które podawano za dzieci polskich oficerów.
Przez długi czas Sławik mylił tropy i unikał złapania na gorącym uczynku. W końcu jednak naziści dopadli polskiego bohatera, który w toku śledztwa wziął całą winę na siebie i został skazany na śmierć. Wyrok wykonano w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Sławik za swoje czyny został odznaczony pośmiertnie tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i Orderem Orła Białego. Wedle szacunków, działania Sławika uratowały życie około 30 000 polskich uchodźców, w tym około 5 000 pochodzenia żydowskiego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.05.15 00:48:27
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency