Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZA KRATĄ SĄ ZIELONE DRZEWA...

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2018
 • Barwny, 48 min

Film dokumentalny "Za kratą są zielone drzewa.." to wzruszająca opowieść o wojennej historii Polski ukazana przez pryzmat krótkiego życia pojedynczego człowieka. Grażyna Chrostowska to pochodząca z Lublina polska poetka, przedstawicielka pokolenia Kolumbów i działaczka podziemnego ruchu oporu w okresie II wojny światowej. Zaaresztowana w 1941 r. trafia do lubelskiego więzienia na Zamku, a następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam, razem ze współwięźniarkami, przeżywa gehennę nazistowskiej kaźni. Jednocześnie też uciekając w świat sztuki i pisząc wiersze buduje własną przyspieszoną dojrzałość, zaś współtowarzyszkom na przekór nieludzkim warunkom obozowego życia daje cień nadziei na zmianę losu.
Film - bogaty w warstwie wizualnej o fabularne ilustracje - przeplatany jest wypowiedziami obozowych współwięźniarek, historyków i członków rodziny bohaterki. O życiu Grażyny Chrostowskiej, o tym jakim była człowiekiem i jaki wpływ miała jej twórczość na życie w obozie opowiadają: m. in. Barbara Oratowska - starszy kustosz Muzeum Martyrologii pod Zegarem w Lublinie, a także ostatni świadkowie tego co działo się w Ravensbruck. Są to m. in. Wanda Półtawska, Stanisława Śledziejowska-Osiczko, Kamilla Janowicz-Sycz, Krystyna Zając. Filmowa opowieść o Chrostowskiej to uniwersalne studium kobiecej wytrwałości i odwagi. To film o naturalnej potrzebie wolności człowieka, o sile młodości i umiłowaniu piękna, które w obliczu tragedii daje siłę do dalszego życia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2018
  Zamość (Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią")-III Nagroda
 • 2018
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-I Nagroda
  w kategorii: Filmy i programy historyczne
 • 2018
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-Specjalna "Złota Szabla"
  Nagroda Biskupa Polowego Wojska Polskiego
 • 2018
  Nassau (Docs Without Borders Film Festival)-Award of Oustanding Excellence
  w kategorii: Docu-drama feature; w jesiennej edycji festiwalu
 • 2019
  Atlanta (Spotlight Documentary Film Awards)-Srebrna Nagroda
  w czerwcowej edycji nagrody
2022.02.24 10:24:20
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl