Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WSPOMNIENIE TO CICHA NUTA...

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2018
 • Barwny, 54 min

Bohaterem filmu jest Szymon Pawlicki, aktor, działacz społeczny, uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., członek Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", aresztowany w grudniu 1981 roku za udział w strajku okupacyjnym w Stoczni Gdańskiej, w latach 80-tych aktywny działacz podziemia solidarnościowego w Trójmieście.
Życiorys Szymona Pawlickiego ukazany w filmie w długiej perspektywie czasowej, przypomina tę barwną postać, jako osobę wierną swoim dwóm małym ojczyznom, Koninowi i Wybrzeżu, oraz oddaną dwóm wielkim sprawom: teatrowi i działalności społecznej.
Podstawą narracji filmowej jest "notacja historyczna" zarejestrowana z bohaterem w 2008 roku, w której opowiada o swoim dzieciństwie w Koninie, wywiezieniu na roboty przymusowe do Niemiec w czasie wojny, pierwszych krokach teatralnych w amatorskim ruchu artystycznym, pracy aktorskiej w wielu teatrach zakończonej w Teatrze Dramatycznym w Gdyni, poprzez udział w strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, poprzez stan wojenny, aż do działalności podziemnej w latach 80-tych.
Poszczególne wątki biografii Szymona Pawlickiego uzupełniają jego bliscy, koledzy z Konina, przyjaciele z teatru i działacze NSZZ "Solidarność". W filmie wykorzystano wiele unikatowych materiałów archiwalnych, fotograficznych i filmowych.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2019
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-Wyróżnienie
  od Oficyny Wydawniczej "Galicja"
2021.01.27 00:23:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor