Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SMAK CZEKOLADY

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1982
 • Premiera:
  1986. 10. 22
 • Czarno-biały, 35 min

Akcja tego czarno-białego filmu została osadzona w Polsce okresu okupacji. W czasach poniżenia i pogardy, nieustannego strachu i wszechobecnej śmierci czekolada, którą piękna dziewczyna częstuje młodego chłopca, jawi się jako symbol dzieciństwa zniszczonego przez wojnę.
Filip ma ok. 12 lat. Mieszka w kamienicy, do której sprowadza się piękna dziewczyna, Ewa. Zajmuje mieszkanie po wywiezionej do obozu rodzinie żydowskiej. Bagaże pomaga jej wnieść jeden z mieszkańców przedstawiający się jako Cygan. Filip dobrze go zna, czasami nawet razem kradną żywność. Ewa nosi eleganckie stroje, bywa w lokalach tylko dla Niemców, w domu ma zawsze jakieś smakołyki nieosiągalne dla Polaków. Cygan podgląda ją przez okno, ale to mu nie wystarcza. Każe Filipowi odwiedzać dziewczynę w mieszkaniu i relacjonować później, co się tam dzieje. Rola kapusia nie bardzo Filipowi odpowiada, ale z Cyganem nie ma dyskusji. Chłopiec zaczyna więc odwiedzać Ewę, od której stroni reszta lokatorów kamienicy. Znają pochodzenie luksusów, w które opływa nowa sąsiadka. Za to Filip jest zafascynowany śliczną, kruchą dziewczyną, Chętnie zajada też niemiecką czekoladę, którą dziewczyna mu podsuwa. Dopiero uświadomiony przez kolegów z podwórka, że Ewa oddaje się Niemcom, ze wzburzeniem jej to wytyka. Dziewczyna broni się tłumacząc, że nie chce stracić młodości i urody cierpiąc wyrzeczenia i głód. Pewnego wieczoru Cygan ratuje Ewę przed opryszkami, którzy próbują ją okraść, ale w zamian domaga się "dowodu wdzięczności". Ewa odmawia, wyrywa się napastującemu ją Cyganowi. Pojawienie się Filipa wybawia ją z opresji. To wydarzenie jeszcze zbliża ich do siebie, zawiązuje się między nimi przyjaźń. Ale sielanka nie potrwa długo. Za "zadawanie się" z wrogiem spotka Ewę kara. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NIEDZIELA
Opowiadanie
AutorMarek Nowakowski
Opowiadanie opublikowane w zbiorze "Silna gorączka". Warszawa: Czytelnik 1963. Uwaga: w czołówce filmu nie pada tytuł opowiadania będącego pierwowzorem scenariusza filmu. Informacja zaczerpnięta z biogramu Marka Nowakowskiego opublikowanego w książce "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny. T. 6 N-P". Warszawa: WSiP. 1999
2020.05.20 00:23:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor