Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MATKA BOSKA. POLAKÓW PORTRET WŁASNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Barwny, 50 min

Film opowiada o poczuciu wyjątkowości narodu polskiego, który został wybrany przez Matkę Boską do szczególnych misji, gdzie Polacy byli od wieków obrońcami chrześcijaństwa w Europie.
Jacek Wasilewski, współautor filmu i jednocześnie socjolog ukazuje mechanizm pomocy Maryi Polsce, którą była zazwyczaj ochrona lub pomoc w zwycięstwach nad innowiercami – protestantami, bolszewikami, a zwłaszcza muzułmanami. Wspomina również o roli Maryi w walce z komunizmem, kiedy jej obraz był aresztowany przez komunistów i właśnie obwożenie pustych ram po Polsce było silniejsze w oddziaływaniu na wiernych niż sam peregrynujący obraz.
Film wychodzi od fenomenu sanktuarium Maryjnego w Licheniu, w którym znajduje się jeden z największych kościołów Europy, zbudowany w dwadzieścia lat z cegiełek wiernych. Wielka bazylika znajduje się pośrodku polskiej wsi, w której 150 lat temu ukazała się Maryja.
W filmie występują zarówno duchowni, jak i naukowcy, starający się od różnych stron spojrzeć na role Maryi w polskiej historii i w aktualnym życiu narodu polskiego. Stały kontakt z Maryją powoduje, że polska narracja o Maryi jest specyficzna – to ją właśnie wybrano na Królową Polski, ale też przekazy głoszą, że to ona swego kraju królową się wybrała. Jak dziś interpretuje się jej wezwanie?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.12.21 00:59:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski