Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O JEDNO MIASTO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Barwny, 26 min

Odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku to tak naprawdę początek tworzenia niepodległego państwa. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem było zapewnienie mu terytorium. Wśród wielu bitew, w tym tej najważniejszej Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku, stoczono wiele bojów, które decydowały o graniach II Rzeczpospolitej.
Pierwszym czynem zbrojnym, który wybuchł tuż po 11 listopada 1918 roku, było powstanie wielkopolskie. Jedną z jego decydujących bitew były walki stoczone o Szubin. Miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk. Niemcy zdawali sobie sprawę, że to ważny przyczółek na drodze Poznań - Bydgoszcz. Zdobycie Szubina oznaczało dla powstańców zabezpieczenie powstańczych zdobyczy przed silnie obsadzonym przez wojska pruskie garnizonem w Bydgoszczy.
Wśród historyków nie brakuje głosów, że boje o Szubin były decydujące dla powodzenia całego powstania wielkopolskiego. Walki były bardzo zacięte, tutaj powstańcy zanotowali największe straty w stosunku do liczby poległych w całym powstaniu wielkopolskim. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.02.10 23:21:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych