Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JOHANNES SCHEFFLER. MISTYCZNA OPOWIEŚĆ

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Barwny, 40 min

Jest to opowieść o życiu i twórczości Johannesa Schefflera, zwanego Angelusem Silesiusem (Aniołem Ślązakiem), wybitnego mistyka doby kontrreformacji i baroku w Europie. Urodzony w protestanckiej rodzinie 25 grudnia 1624 roku, wykształcony na zachodnich uniwersytetach, zmienił konfesję i stał się gorliwym obrońcą wiary katolickiej. Był poetą, pisarzem i publicystą, autorem słynnych w całej ówczesnej Europie poematów i utworów literackich. W służbie kontrreformacji napisał około 55 pism, zebranych później w dwutomowej Ecclesiologii.
Angelus Silesius (tak zwano go, odkąd stał się katolikiem) zmarł 9 lipca 1677 roku na gruźlicę. Pochowano go w podziemiach wrocławskiego kościoła pod wezwaniem św. Macieja. Podczas walk o Festung Breslau szczątki przeniesiono w inne miejsce. Niedawno podjęto próbę ich odszukania.
Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł literackich i polskiej poezji. Nagroda jest fundowana przez miasto Wrocław. Jest przyznawana od 2008 roku, a jej pierwszym laureatem za całokształt twórczości był Tadeusz Różewicz.
Nasza opowieść to przeplatające się ze sobą wątki biograficzne śląskiego mistyka, poszukiwania doczesnych szczątków i opowieść o wybitnym twórcy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.04.18 00:22:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor