Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OTO CZŁOWIEK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 57 min

Albert Chmielowski znany jest powszechnie jako święty brat najbiedniejszych i potrzebujących. Film ukazuje drogę przemiany duchowej Adama Chmielowskiego, jednego z najzdolniejszych malarzy polskich XIX wieku, który poszukując inspiracji artystycznych, poszukiwał w rzeczywistości prawdy o sobie. W stulecie śmierci św. Brata Alberta warto przypomnieć wartość tego malarstwa. Tematy obrazów wskazują na głębokie zainteresowanie sztuką antyku, ale też są odbiciem najtragiczniejszych doświadczeń zapamiętanych z okresu walk powstańczych, w które zaangażował się student Adam Chmielowski. Dramatyzm młodości Adama, wczesna śmierć ojca a potem matki, heroiczna decyzja o obronie Ojczyzny i amputacja nogi - wszystko to znajduje odzwierciedlenie w nastroju i kolorystyce malowanych obrazów.
Dorobek malarski Chmielowskiego jest wart przypomnienia - 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Trzeba też przypomnieć najsłynniejsze jego dzieło Ecce Homo, fascynujący obraz i przyciągający do dziś rzesze pielgrzymów. Obraz, którego nie mógł skończyć, do którego wciąż powracał, który był świadkiem jego najważniejszej życiowej decyzji pójścia za Chrystusem zerwania z dotychczasowym życiem i zaparcia się wszystkiego, co do tej pory było jego najwyższą wartością. Jego wcześniejsze dzieła są świadectwem poszukiwania prawdy o sobie i dialogu z Bogiem o istocie i sensie życia. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.04.20 00:15:49
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor