Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TORY

 • Film fabularny - krótkometrażowy
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2018
 • Gatunek:
  Widowisko telewizyjne, Etiuda fabularna
 • Barwny + czarno-biały, 16 min

  Egzamin filmowy studentów I roku Wydziału Aktorskiego PWSFTViT.

Film nawiązuje do utworu Edwarda Stachury "Biała lokomotywa", który utrwalił w pamięci pokolenia znakomitą interpretacją Jacek Różański, śpiewając słowa poety do muzyki skomponowanej przez Jerzego Satanowskiego.
Projekt wpisuje się w ramy historyczne, jakie wyznaczają obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Film stanowi pretekst do utrwalenia stanu świadomości młodego pokolenia w kontekście tej daty. W filmie zostały dodatkowo wykorzystane ujęcia z dokumentu fabularyzowanego "1914. Zanim opadły liście", który opowiadał o dramatycznych losach Polaków w okresie I wojny światowej.
W czasie trwania konfliktu z lat 1914 - 1918, Polacy walczyli w armiach wszystkich zaborców, ponosząc ogromne straty. Szacuje się, że łącznie w armii niemieckiej, rosyjskiej i austro - węgierskiej służyło około 3 milionów Polaków, z czego zginęło 500 tysięcy. Liczby te nie uwzględniają ogromnej rzeszy rannych i w inny sposób poszkodowanych.
Za oknami pociągu, którym jadą młodzi ludzie w kostiumach z epoki, szaleje wojna. Dramatyczne sceny, które rozgrywają się na zewnątrz jadącego pociągu są pretekstem do filozoficznych rozważań na temat życia i śmierci ujętych w poetycką formę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 09:14:27
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski