Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MISJA EKSPLORER

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 10 odcinków x ok. 45 min

Serial ukazuje naukę jako przygodę. Każdy odcinek poświęcony jest jednej wyprawie prowadzonej przez polskich naukowców zajmujących się rozmaitymi badaniami, w różnych zakątkach świata. Ich praca jest połączeniem eksploracji i survivalu. Naukowcy prowadzący swoje badania przebywają w warunkach polowych, a sukces ekspedycji zależy od ich umiejętności radzenia sobie z dala od cywilizacji. W każdym odcinku serialu poznajemy innego naukowca i towarzyszymy mu przy jego codziennej pracy. Mamy okazję obserwować zmagania w ciężkich warunkach - noclegi w namiotach na mroźnym pustkowiu, pozyskiwanie wody z porostów żyjących w amazońskiej dżungli czy gotowanie posiłków w bezludnej dolinie w Himalajach. Odwiedzamy pięć kontynentów, dwa oceany i największe łańcuchy górskie globu. Nurkowanie w arktycznym morzu nieopodal lodowca, z którego urywają się potężne bloki lodu. Piesza wędrówka przez kamieniste doliny w okolice trzeciego co do wielkości szczytu świata. Schodzenie w głąb ciasnego szybu sudańskiej kopalni złota, z którego zrobiono maskę Tutenchamona. Tak wygląda codzienność badaczy związanych z Polską Akademią Nauk, eksplorujących niedostępne tereny w różnych częściach globu. Misja Eksplorer ma zafascynować widza światem nauki i ukazać piękno wciąż niedostępnych rejonów naszej planety.

Odcinki:
1. SPITSBERGEN. ANTARKTYCZNE FIORDY Naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej nurkują w ekstremalnie zimnych wodach Spitsbergenu. Badania dotyczą wpływu słodkiej wody dostającej się do morza w wyniku topnienia lodowców. Podczas swojej pracy badacze narażeni są na spotkania z niebezpiecznymi niedźwiedziami polarnymi, lawiny śnieżne i upadek do głębokiej szczeliny lodowca. Podczas nurkowania jeden z bohaterów plącze się w resztki rybackiej sieci dryfującej przy dnie fiordu. Profesjonalni nurkowie wychodzą z tej opresji bez szwanku. W odcinku prezentowani są także pracownicy Stacji Polarnej zajmujący się badaniem nieprzyjaznego środowiska Arktyki. Pozostają oni w stacji przez cały rok. Odcięci od świata i zdani jedynie na siebie i infrastrukturę Stacji.
2. BOLIWIA. W POSZUKIWANIU NOWYCH GATUNKÓW Badanie porostów w dżungli amazońskiej oraz w Andach. Grupa Lichenologów - naukowców zajmujących się badaniem porostów -przemierza dzikie rejony Boliwii w poszukiwaniu nowych gatunków. W swojej podróży odwiedzają andyjskie wzgórza (5000 m n.p.m. oraz gęste lasy tropikalne (1000 m n.p.m.). Badacze nocują w namiotach, czasem zatrzymując się u lokalnych gospodarzy. Jako środek transportu służy im samochód terenowy, którym pokonują między innymi słynną drogę śmierci w Andach. Badacze spędzają wiele dni z dala od wygód cywilizacji. Podczas swoich wędrówek narażeni są na zakażenie malarią w wyniku ukąszenia owadów. Ryzykują także spotkanie z dzikimi zwierzętami zamieszkującymi tropikalną dżunglę.
3. PERU Badanie wulkanów. Bohater główny: dr inż. Andrzej Gałaś - wulkanolog z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie wraz ze swoim studentem, odwiedzają strefy aktywne wulkanicznie. Podczas prac terenowych naukowiec przekazuje swojemu młodemu towarzyszowi podstawową wiedzę dotyczącą badań wulkanów w sposób jasny dla przeciętnego widza. Badacze odwiedzają także lokalne instytuty zajmujące się monitorowaniem wulkanów pod kątem zagrożeń jakie niosą dla sąsiadujących z nimi miast. Pod doświadczonym okiem miejscowych ekspertów, badacze wkraczają w najniebezpieczniejsze rejony wulkanów. Wizyty te będą też świetną okazją, by przyjrzeć się procedurom oraz sprzętowi umożliwiającemu prace badawcze w ekstremalnie niebezpiecznych miejscach.
4. HISZPANIA. PRZEZ BEZDROŻA PIRENEJÓW Entomolog Maciej Przybyłowicz z Instytutu Taksonomii i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk wraz ze swoim asystentem terenowym przedziera się przez dzikie rejony Hiszpanii w poszukiwaniu wybranych gatunków motyli. Naukowcy pokonują trudne górskie tereny, które odwiedzają po raz pierwszy, wciąż natrafiając na niespodzianki w postaci stromych urwisk czy też mokradeł ukrytych pod cienką warstwą trawy. W ciągu dnia ich podstawowym narzędziem pracy jest siatka na motyle natomiast w nocy badacze rozstawiają pułapki świetlne do których lgną owady prowadzące nocny tryb życia. Badacze poszukują konkretnego gatunku motyli - do samego końca podróży nie są pewni czy uda im się złapać wybrany okaz.
5. HIMALAJE Badania geologiczne u podnóża trzeciego najwyższego szczytu Ziemi. Bohater: Robert Anczkiewicz - Associate Professor Institute of Geological Sciences
6. PERU Badania Machu Picchu. Prof. Mariusz Ziółkowski - Archeologia Prekolumbijska - Peru. Poszukiwanie podziemnych korytarzy. Archeologia podwodna - nurkowanie w górskich jeziorach na wysokości 4500 metrów. Dwudniowa wędrówka w góry. Muły niosące ekwipunek i peruwiańscy przewodnicy.
7. OCEAN ARKTYCZNY - STATEK BADAWCZY OCEANIA Pływający instytut badawczy eksploruje dzikie fiordy Arktyki. Statek znajduje się powyżej osiemdziesiątego stopnia szerokości geograficznej. W tym rejonie mapy są niedokładne, brak tu informacji o głębokości morza. Naukowcy pływają w strefie morskiego lodu - statek jest więc narażony na spotkanie z górami lodowymi, zderzenie mogłoby się skończyć katastrofą. Podczas rejsu badacze napotykają silny sztorm sięgający ponad dziesięć stopni w skali Beauforta. W ciężkich warunkach morskich ekipa techniczna statku opuszcza na ponad kilometrową głębokość stalowy rdzeń ważący ponad pół tony. Operacja ta wymaga pełnego skupienia i ostrożności. Kilkuset kilogramowe żelastwo tańczy nad pokładem stanowiąc zagrożenie dla ludzi i konstrukcji statku.
8. MEKSYK Badania geologiczne w środkowym Meksyku. Zespół badaczy pod kierunkiem Edyty Zawiszy z Instytutu Nauk Geologicznych PAN prowadzi objazdowe badania górskich jezior. Badacze wypływają pontonem na środek jeziora by pobierać próbki z dna. Są to miejsca trudno dostępne, często badacze wynajmują muły lub konie by dotrzeć do interesujących ich akwenów. Przed przystąpieniem do badań naukowcy muszą nawiązać kontakt z Radą Starszych lokalnego plemienia indiańskiego, która udziela zgody na pracę naukową. Górskie jeziora są wyjątkowo malownicze. Niektóre z nich położone są na zboczach niewygasłych wulkanów (uznawanych jednak za nieaktywne). Wśród największych zagrożeń Badacze wymieniają jadowite węże, które spotkać można bardzo często, a także krokodyle, które zamieszkują jeziora położone na południu Meksyku. Bardzo powszechne są też trzęsienia ziemi.
9. SZWECJA Badania Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk oraz Narodowym Centrum Nauki. Bohaterowie: Jacek Kamczyc, Joanna Mucha, Jacek Oleksyn, Krzysztof Ufnalski, Roman Żytkowiak.
10. SUDAN Badania wykopaliskowe na pustyni, eksploracja starej kopalni złota. Kierownik wyprawy i badań: Bogdan Żurawski. Badania prowadzone przez Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.10.18 00:29:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski